Vytvára sa blockchain, ktorý uľahčí sledovanie vakcín COVID-19

od Martin Tkáč

V snahe vyriešiť problémy v dodávateľskom reťazci, ktoré ovplyvňujú zásoby vakcín COVID-19 v jednotlivých krajinách, chcú spoločnosti Blockchain StaTwig a IT Tech Mahindra uviesť na trh VaccineLedger, blockchain, ktorý pomôže v logistike tohto typu liekov.

VaccineLedger

Blockchain StaTwig testoval v roku 2019 svoje riešenie VaccineLedger, ktoré je založené na blockchaine. Testy prebiehali v Indii aj v Spojených štátoch. Spoločnosť teraz nadviazala partnerstvo s indickým gigantom IT Tech Mahindra pri implementácii tohto typu systému po celom svete.

VaccineLedger sa zameriava na zlepšenie transparentnosti dodávateľských reťazcov vakcín s cieľom predvídať a predchádzať problémom, ako je napríklad vyčerpanie zásob, falšovanie, kontrola kvality a dostupnosť. Len pár dní po neúspešnej výmene vakcín medzi Izraelom a Britániou čo viedlo k nevyhnutnému plytvaniu asi 1 miliónom dávok Pfizeru. Dopyt po tomto type riešenia je dnes viditeľnejší ako kedykoľvek predtým.

Technologické riešenie spoločnosti StaTwig je kombináciou inteligentných zmlúv a technológie IoT. Má pomôcť sledovať tie miesta na svete, kde sa čoskoro vyčerpajú zásoby vakcín. V spolupráci s Tech Mahindra využije StaTwig spoločné skúsenosti oboch spoločností v škálovaní zdrojov a systémovej integrácii.

Boj proti vírusu

Pokiaľ ide o pandémiu koronavírusov, stále existujú značné nerovnosti. Zatiaľ čo sa severným krajinám darí s vakcinačnými programami relatívne dobre, Juh vyzerá v tomto kontexte tragicky. Prvé vakcíny doteraz predstavovali 85% vyrobených vakcín. Najhoršia situácia je v krajinách s najnižším príjmom občanov.

Aj keď vývoj globálneho logistického systému nemôže prekonať vyššie uvedenú politickú nerovnosť v oblasti vakcín, môže sa zamerať na pomoc globálnym aktérom zmierniť najhoršie dopady odpadu, byrokracie a oneskorenia dodávky v dôsledku logistickej neúčinnosti.

Rajesh Dhuddu z Tech Mahindra vysvetlil rozsah a ciele produktu a uviedol:

Najskôr by sa malo zaoberať plytvaním život zachraňujúcimi liekmi, ako sú vakcíny. Aby sme efektívne našli riešenie, musíme spolupracovať. Naše strategické partnerstvo so spoločnosťou StaTwig poskytne účastníkom dodávateľského reťazca jednu aplikáciu na zlepšenie sledovateľnosti a dodávateľského reťazca. Toto zaistí nielen bezpečnosť a platnosť zásielok vakcín, ale pomôže vám tiež splniť komplexné regulačné požiadavky stanovené Úradom pre správu liekov v ktorejkoľvek krajine.

Štvrtá vlna?

Dnes zasahuje okrem iných aj štvrtá vlna prípadov COVID-19 vo Veľkej Británii. Napriek tomu úrady tejto krajiny oznámili, že už nebudú sťahovať svoje rozhodnutia o zrušení pandemických obmedzení.

zdroj: bitcoin.pl, pixabay.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár