V USA majú byť vytvorené nové predpisy týkajúce sa stablecoinov

od Martin Tkáč

Administratíva Joe Bidena údajne zvažuje vytvorenie nových pravidiel na pokrytie emitentov stablecoinov.

USA a nové predpisy

Denník The Wall Street Journal s odvolaním sa na ľudí oboznámených s novým nariadením v piatok oznámil, že sa administratíva bieleho domu snaží presvedčiť kongres, aby vytvoril „kartu špeciálneho určenia“ pre emitentov stablecoinov a ďalšie spoločnosti v rovnakej kategórii.

Aj keď nie je úplne jasné, ako budú pravidlá v konečnom dôsledku vyzerať, očakáva sa, že budú prispôsobené konkrétnemu typu obchodných modelov, ktoré poznáme z trhu s kryptomenami.

V posledných mesiacoch politici často hovoria o stablecoinoch. Veria, že ide o dôležité aktíva súvisiace s dolárom, ale nie sú náležite regulované. Začiatkom tohto týždňa povedal predseda Federálneho rezervného systému Jerome Powell, že stablecoiny ako tether (USDT) a USDC Coin (USDC) by mali byť regulované v rámci rovnakých parametrov ako nástroje finančného trhu, ako je bankovníctvo. Dodal, že on ani nikto z administratívy nezakáže používanie bitcoinov (BTC) alebo iných digitálnych aktív úplne.

Ako regulovať stablecoiny?

Pripomeňme, že spoločná štúdia Fedu a Univerzity Yale načrtla počiatočný regulačný rámec pre stablecoiny v 49 stranovom dokumente s názvom „Taming Wildcat Stablecoins“. Autori správy tvrdili, že tvorcovia majú v súvislosti s reguláciou stablecoinov iba dve možnosti:

dosiahnuť ich ekvivalent k doláru alebo ich porovnanie s digitálnou menou centrálnej banky.

To posledné sa dnes javí ako najreálnejšie. Peking už pracuje na digitálnom juane, ale aj ďalších krajiny či štátne asociácie. Je známe, že o niekoľko rokov sa na trhu objaví dokonca aj digitalizované euro, ktoré už oznámili orgány Európskej centrálnej banky.

Stablecoiny stále vyvolávajú rozporuplné emócie. Jedným z dôvodov je kontroverzia okolo uviazania, hlavnej mince na trhu. Niektorí veria, že Tether vydáva viac jednotiek svojho stablecoinu bez potrebnej podpory dolára.

Aby sa zabránilo dôsledkom týchto podozrení, spoločnosť Tether Holdings Ltd. súhlasila so zverejňovaním pravidelných správ potvrdzujúcich svoje rezervy v cudzej mene. V máji tohto roku. spoločnosť prvýkrát zverejnila úplné zloženie rezervy.

zdroj: decrypt.co, pixabay,com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár