V roku 2021 zločinci vyprali kryptomeny v hodnote 8,6 miliardy dolárov

od Martin Tkáč

NEWSLETTER OKRYPTE.SK

Pranie špinavých peňazí v kryptomenách je čoraz bežnejšie

Chainalysis vo svojej najnovšej správe uviedla, že počítačoví zločinci, ktorí sa zaoberajú kryptomenami, majú jeden spoločný cieľ. Presunúť svoje „nezarobené prostriedky do služby, kde môžu byť bezpečne skryté pred úradmi a nakoniec premenené na hotovosť“.

Spoločnosť poznamenala, že s rýchlou expanziou odvetvia v roku 2021 prudko vzrástli aj nelegálne operácie zahŕňajúce bitcoiny a altcoiny. Zatiaľ čo zločinci v roku 2020 preprali digitálny majetok v hodnote 6,6 miliardy dolárov, v roku 2021 toto číslo vzrástlo na 8,6 miliardy dolárov.

ZDROJ: Chainalysis

Takmer 17 % z 8,6 miliardy dolárov išlo do aplikácie DeFi. V roku 2020 to bolo len 2 %. Správa dodala, že viac prostriedkov z nelegálnych adries išlo aj do ťažobných fondov, vysokorizikových búrz a mixerov kryptomien.

Chainalysis vysvetlila, že tieto čísla zahŕňajú iba prostriedky z „kryptomenových zločinov“. Tie môžu zahŕňať obchodovanie na darknetových trhoch alebo ransomvérové ​​útoky.

Spoločnosť zhrnula:

Je ťažšie zmerať, koľko fiat meny z offline zločinu, napríklad tradičného obchodovania s drogami sa premieňa na kryptomeny, aby sa mohli vyprať. Vieme však, že je to neoficiálne.

Krypto kriminalita v roku 2021

Krádeže a podvody zostali v minulom roku hlavným typom kriminality v oblasti kryptomien. Takmer polovicu ukradnutých prostriedkov poslali do aplikácie DeFi peňaženky súvisiace s krádežou. Celkovo previedli digitálne aktíva v hodnote viac ako 750 miliónov dolárov.

Môže to byť spôsobené tým, že z takýchto protokolov bolo za posledný rok ukradnutých viac kryptomien ako z akéhokoľvek iného typu platformy. Na druhej strane podvodníci posielajú väčšinu svojich prostriedkov na centralizované burzy.

Obchodovanie s darknetom, financovanie terorizmu a ransomvér patrili v roku 2021 medzi ďalšie hlavné formy kriminality. Podobne ako podvodníci, aj zločinci pôsobiaci v týchto sektoroch posielali väčšinu svojich prostriedkov na centralizované platformy.

Stojí za zmienku, že kvôli nariadeniam, ako je „Travel rule“, musia teraz spoločnosti s digitálnymi aktívami v mnohých krajinách vykonávať dodatočné kontroly súladu. Okrem toho musia hlásiť transakcie s hodnotou presahujúcou 1 000 USD. Nečudo, že nelegálne adresy posielajú pod túto hranicu obrovské množstvo prevodov.

zdroj: chainalysis.com, decrypt.co, pixabay.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár