V Portugalsku sa predal dom za 3 BTC

od Michaela

V Portugalsku sa prvýkrát riešila kúpa nehnuteľnosti v bitcoine, bez nutnosti konverzie na fiat menu.

Dom kúpený za BTC

Ako informovali miestne médiá Idealista, transakcia sa týkala bytu T3 v Brage a stála kupujúceho presne 3 BTC. Toto množstvo mincí má teraz hodnotu viac ako 100 000 dolárov.

Až do minulého mesiaca nákup nehnuteľností pomocou kryptomien vyžadoval, aby kupujúci najprv premenili svoje prostriedky na eurá. Odvtedy však portugalský notársky úrad zaviedol jasné pravidlá na vyhotovenie notárskych zápisníc o predaji nehnuteľností priamo do digitálnych aktív.

Spoločnosť Zome, ktorá transakciu sprostredkovala, na Facebooku napísala:

Tento akt predstavuje historický míľnik, prevod digitálnych aktív do fyzických aktív v tomto prípade domov, bez premeny na eurá.

Skupina sa na transakcii podieľala s právnickou firmou Antas da Cunha, portugalskou asociáciou notárov a ďalšími subjektmi spojenými s kryptomenami.

Proces vyhotovenia notárskej zápisnice si vyžiadal ďalšie náležitosti, ktoré sa pri tvorbe bežnej zmluvy nevyžadujú. Patrili medzi ne bankový účet platiteľa, digitálne aktívum (bitcoin), sieťová adresa, zúčastnené strany a dôkaz o transakcii s kryptomenou.

Ak by hodnota transakcie presiahla 200 000 eur, museli by to oznámiť úradom. Navyše, ceny kryptomien by sa mali porovnávať odo dňa vyhotovenia notárskej zápisnice do dátumu zmenkovej zmluvy.

Nuno da Silva Vieira, právnik v Antas da Cunha, verí, že digitálne meny sú skvelou príležitosťou pre rast a vytváranie hodnôt v regióne.

Tento typ činnosti bude rásť exponenciálne a Portugalsko vykazuje veľmi sľubné znaky z hľadiska digitálnej ekonomiky.

dom za BTC

Kryptomeny ako prostriedok výmeny

Globálny juh sa čoraz viac obracia na bitcoin a iné kryptomeny, keďže de facto „meny“ a zákonné záruky umožňujú ich používanie týmto spôsobom.

Napríklad Stredoafrická republika sa stala druhou krajinou, ktorá zaviedla BTC ako zákonné platidlo. Panama tiež legalizovala používanie kryptomien na platby daní a nevyberá daň z kapitálových výnosov na digitálne aktíva.

V oblasti nehnuteľností začala latinskoamerická firma Proptech La Haus akceptovať bitcoiny na platby cez OpenNode. V januári spoločnosť predala byt v Mexiku za 5,78 bitcoinu.

zdroj: decrypt.co

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár