V Južnej Kórei debata o kryptomenách pokračuje

od Martin Tkáč

Juhokórejskí zákonodarcovia sú proti kontroverznému zákonu fungujúcemu pod pracovným názvom „Know the Sender“. Nové predpisy zahŕňajú prísne požiadavky na podávanie správ o všetkých transakciách s kryptomenami.

Nový zákon o kryptomenách

O novom zákone sa diskutovalo na zasadnutí juhokórejského výboru pre politické záležitosti. Zákonodarcovia a odborníci z odvetvia sú proti.

Ak by sa nové nariadenia odhlasovali, spoločnosti, ktoré by dostali akékoľvek kryptomenové aktívum, by museli overiť a nahlásiť úradom meno a adresu odosielateľa. V prípade transakcie B2B, medzi dvoma spoločnosťami, treba nahlásiť aj právny status platiteľa a počet jeho zamestnancov.

Choi Hwa-In z Finančnej dozornej služby (FSS) varoval, že miestny blockchain priemysel by mohol byť „závažne obmedzený“, ak návrh prejde parlamentom. Právnik Yoon Jong-soo zase poznamenal, že ako sa kryptomeny stali populárnejšími a rozšírenejšími, bude čoraz ťažšie predpokladať, že odosielateľ poskytne potrebné informácie na identifikáciu.

Zákon by tiež prinútil vysielateľov kryptomien mimo Južnej Kórey zaregistrovať sa v komisii finančných služieb (FSC), ktorá je národným finančným regulátorom. V praxi by to mohlo odrezať trh s kryptomenami v Kórei od externých investorov.

Návrh zákona navrhli Kim Byung-wook z Demokratickej strany a Yoon Chang-hyeon z Ľudovej strany moci. Stalo sa tak 28. októbra.

Posledné vypočutie Národného zhromaždenia nasleduje po dlhom období diskusií o kryptomenách.

Debata o kryptomenách

V skutočnosti existuje v Kórei širšia diskusia o digitálnych menách. Týka sa to okrem iného či bude daň z príjmu z kryptomien pre Juhokórejčanov zavedená podľa plánu od januára 2022, alebo sa jej implementácia oneskorí. Viacerí zákonodarcovia navrhli odklad daní napriek tvrdému odporu ministra financií Hong Nam-ki.

V minulosti bola téma kryptomien už v Južnej Kórei široko komentovanou politickou témou. V roku 2017 tam dokonca odvolali ministra spravodlivosti, ktorý žiadal zákaz digitálnych mien. Proti jeho nápadom sa masovo postavili investori. Dokonca sa konali aj pouličné demonštrácie v dôsledku čoho stratil svoju pozíciu.

zdroj: decrypt.co, pixabay.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár