Uzbekistan umožnil spoločnostiam ťažiť kryptomeny pomocou solárnej energie

od Simona

Uzbekistan údajne umožní miestnym spoločnostiam ťažiť digitálne aktíva pomocou solárnej energie. Taktiež oslobodí všetkých baníkov od platenia dane z príjmu.

Podporujte využívanie slnečnej energie

Táto stredoázijská krajina nebola priateľská ku kryptomenám. Koncom roka 2019 úrady zakázali obyvateľom nakupovať digitálne aktíva, pričom ich predaj zostal legálny.

Bývalá sovietska republika takmer pred rokom uvažovala o zmene postoja a zrušení niektorých obmedzení. Vláda mala v úmysle umožniť Uzbekom vykonávať „všetky druhy kryptomenových operácií zahŕňajúcich kryptomenové aktíva a tokeny výmenou za domácu a zahraničnú menu“.

Podľa platných predpisov však Uzbeci stále nesmú nakupovať kryptomeny. Tieto nariadenia sa nevzťahujú na cudzincov.

Nedávne správy agentúry Reuters ukazujú, že vláda sa teraz zamerala na ťažobný sektor. Úrady navrhli, aby uzbeckí baníci začali poháňať svoje bagre solárnymi panelmi. Tí, ktorí tak urobia, budú platiť za elektrinu menej. Spoločnosti pripojené k elektrickej sieti budú platiť dvojnásobnú sadzbu.

Miestne kryptomenové bane nepotrebujú na prevádzku získať špeciálnu licenciu. Mali by sa však zaregistrovať v novovytvorenej uzbeckej národnej agentúre pre perspektívne projekty.

Uzbekistan, ťažba kryptomien

Binance považuje Uzbekistan za atraktívny

Vývoj kryptomenového sektora v tejto stredoázijskej krajine za posledných pár rokov upútal pozornosť najväčšej kryptomenovej burzy Binance. Začiatkom tohto roka spoločnosť oznámila, že chce rozšíriť svoje služby do Ruska a susedných krajín, jednou z nich je aj Uzbekistan.

O možnej expanzii hovoril Gleb Kostarev, riaditeľ Binance pre východnú Európu. Uviedol, že účelom platformy je získať súhlas regulačných orgánov všade tam, kde to zákon umožňuje. Dodal tiež, že ľudia v Uzbekistane sú „lojálni“ k sektoru kryptomien, a preto si platforma môže vybrať túto krajinu ako svoju destináciu:

„Na Ukrajine, Kazachstane a Uzbekistane sú lojálnejší voči kryptomenám a podnikajú kroky smerom k liberalizácii, nie k obmedzeniam.“

Za zmienku stojí, že severný sused Uzbekistanu, Kazachstan je lídrom v tomto odvetví, presnejšie v ťažobnom priemysle. Jeho podiel na globálnom hash rate je vyše 18 %, čo ho radí na druhé miesto za USA (35,4 %).

zdroj: decrypt.co

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár