Už raz sa nemýlil. Michael Burry očakáva epický krach. Mali by ste sa zbaviť akcií?

Tri poznatky z likvidácie jeho celého akciového portfólia. Michael Burry, manažér hedžového fondu Scion Asset Management, šokoval trhy keď  v druhom štvrťroku zlikvidoval všetky svoje akcie. Okrem jednej.  

od Rastislav Vasilišin

A kto je Michael Burry?  Bol prvým investorom, ktorý predvídal americkú hypotekárnu krízu a následne z nej aj profitoval.  Tento americký investor inšpiroval slávneho autora Michaela Lewisa k napísanu knihy o hypotekárnej kríze a neskôr aj tvorcov vyníkajúceho filmu The Big Short, s Christianom Baleom v hlavnej úlohe.

Michael Burry očakáva epický krach

Takže, ak niekto ako Michael Burry predá celé portfolio, investori by mali spozornieť.

Tu sú tri hlavné postrehy z jeho kontroverzného čierného scenára.

Viac ľudí zavretých v klietkach 

Burry v druhom štvrťroku predal svoje pozície v 11 spoločnostiach, vrátane technologických gigantov Google, Facebook, či Bristol-Meyers Squibb alebo Nexstar Media Group.

Jednu pozíciu si však ponechal. Niečo vyše 500 000 akcií Geo Group v hodnote 3,3 milióna dolárov sa jeho razantný výpredaj nedotkol. Aj napriek tomu, že Geo Group je druhý najväčší súkromný prevádzkovateľ väzníc na svete, má trhovú kapitalizáciu menej ako miliardu dolárov.

Keď si uvedomíme, že Burryho portfólio malo pred veľkým upratovaním hodnotu 165 miliónov dolárov,  trojmiliónová investícia nemá v podstate žiadnu váhu a pre Burryho to nie je veľká pozícia.

Avšak Anthony Pompliano, zakladateľ Pomp Investments, zdôraznil jednu zaražajúcu skutočnosť:

„Je to trochu šialené, že jediná akcia, ktorej verí, je akcia spoločnosti, ktorá zarába na tom, že zatvárame ľudí do klietok.“

To nie je býčí trh, je to rally medvedieho trhu

Burry je pevne presvedčený, že nedávne nárasty akciových indexov ešte neznamenajú návrat byčieho trhu. Práve naopak, 23-percentný nárast Nasdaqu nazval „rally medvedieho trhu“. Ďalej upresnil, že v rokoch 1929 až 1932 a 2000 až 2002 došlo k 26 odrazom na medveďom trhu a priemerné výnosy od dna dosahovali 23 percent. Presne ako v súčasnosti.

Burry ďalej tweetoval:

„Nasdaq je v býčom trhu, pretože vzrástol o 20 percent zo svojho minima? Kto takého veci vymýšľa? Po roku 2000 Nasdaq vzrástol 7-krát, až kým neklesol o 78 percent na svoje minimum v roku 2002”.

„Nemôžem sa zbaviť pocitu, že sa nachádzame pred druhým Enronom, 11. septembrom, a WorldComom,“ dodal Burry v už vymazanom tweete. Svoje tweety často vymaže krátko po ich uverejnení.

Burry v júli tvrdil, že brutálny výpredaj na trhu je “v polovici“ a ďalšie poklesy ešte len prídu.

Čo to znamená pre bitcoin?

Keďže bitcoin má silnú koreláciu s akciovým trhom, najmä vo vzťahu k makroekonomickým udalostiam, Burryho čierny scenár môže byť varovným signálom aj pre krypto sektor.

Je však tiež dôležité mať na pamäti, že investori by nemali prepadať panike pri každej negatívnej správe, ktorá koluje po internete. Najmä investovanie do bitcoinu je dlhodobou záležitosťou a časovanie dna a vrcholou sa historicky nikdy nevyplácalo.

Niet pochýb o tom, Michael Burry je obrovský medveď.

Ale tentoraz likvidáciou takmer celého portfólia dáva svoje peniaze tam, kde si myslí, že je momentálne ich miesto. Ďaleko od akciových trhov.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár