terra ust stablecoin

UST sa stal tretím najväčším stablecoinom

od Simona

Rýchlo rastúci stablecoin TerraUSD (UST), patriaci do ekosystému Terra, dnes dosiahol ďalší míľnik. Jeho trhová kapitalizácia presiahla 17 miliárd dolárov, čo z neho robí tretí najväčší stablecoin na svete.

UST predbehlo Binance USD (BUSD) na treťom mieste, ale rozdiel je malý, len 68 miliónov dolárov.

Aktuálne je lídrom medzi stablecoinmi Tether (USDT) s trhovou kapitalizáciou 82 miliárd USD. USD Coin (USDC) je na druhom mieste so 49 miliardami dolárov.

Okrem rozdielu v trhovej kapitalizácii existuje aj zásadný rozdiel v tom, ako sú tieto stablecoiny navrhnuté.

Čo je TerraUST a ako funguje?

BUSD je stablecoin založený na fiate. To znamená, že správca stablecoinov v tomto prípade Paxos má ekvivalentnú sumu USD v hotovosti, peňažných ekvivalentoch alebo iných tradičných aktívach.

USDC a USDT sú štruktúrované podobným spôsobom. Podľa poverenia má každá z týchto spoločností aktíva ekvivalentné každému tokenu v obehu.

Stablecoin Terra je však postavený úplne iným spôsobom. Skôr ako centralizovaný subjekt, ktorý drží tradičné aktíva, ako sú hotovosť alebo dlhopisy, je tento stablecoin navrhnutý tak, aby udržiaval svoje puto s dolárom prostredníctvom mechanizmu mint-and-burn a šikovných trhových arbitrov.

Ak chcete vytvoriť jeden UST, používateľ si musí najprv kúpiť a potom spáliť LUNA v hodnote 1 USD. Naopak, zakaždým, keď vymeníte 1 $ v LUNA za UST, spálite jeden UST.

Keďže jeden UST môže byť vždy premenený na 1 $ LUNA, je možné dosiahnuť zisk zakaždým, keď sa stablecoin odchýli od svojho „pegu“. Napríklad, ak UST klesne na 0,99 USD, arbitri môžu vždy obchodovať UST za 1 USD na LUNA a získať malý zisk. Tiež ničia UST, čo znižuje ponuku a frekvenciu aktív.

Trhová kapitalizácia UST vzrástla z 2,8 miliardy USD za päť mesiacov. Okrem toho LUNA dosiahla nové historické rekordy.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár