terra ust stablecoin

UST sa stal tretím najväčším stablecoinom

0 komentárov

Rýchlo rastúci stablecoin TerraUSD (UST), patriaci do ekosystému Terra, dnes dosiahol ďalší míľnik. Jeho trhová kapitalizácia presiahla 17 miliárd dolárov, čo z neho robí tretí najväčší stablecoin na svete.

UST predbehlo Binance USD (BUSD) na treťom mieste, ale rozdiel je malý, len 68 miliónov dolárov.

Aktuálne je lídrom medzi stablecoinmi Tether (USDT) s trhovou kapitalizáciou 82 miliárd USD. USD Coin (USDC) je na druhom mieste so 49 miliardami dolárov.

Okrem rozdielu v trhovej kapitalizácii existuje aj zásadný rozdiel v tom, ako sú tieto stablecoiny navrhnuté.

Čo je TerraUST a ako funguje?

BUSD je stablecoin založený na fiate. To znamená, že správca stablecoinov v tomto prípade Paxos má ekvivalentnú sumu USD v hotovosti, peňažných ekvivalentoch alebo iných tradičných aktívach.

USDC a USDT sú štruktúrované podobným spôsobom. Podľa poverenia má každá z týchto spoločností aktíva ekvivalentné každému tokenu v obehu.

Stablecoin Terra je však postavený úplne iným spôsobom. Skôr ako centralizovaný subjekt, ktorý drží tradičné aktíva, ako sú hotovosť alebo dlhopisy, je tento stablecoin navrhnutý tak, aby udržiaval svoje puto s dolárom prostredníctvom mechanizmu mint-and-burn a šikovných trhových arbitrov.

Ak chcete vytvoriť jeden UST, používateľ si musí najprv kúpiť a potom spáliť LUNA v hodnote 1 USD. Naopak, zakaždým, keď vymeníte 1 $ v LUNA za UST, spálite jeden UST.

Keďže jeden UST môže byť vždy premenený na 1 $ LUNA, je možné dosiahnuť zisk zakaždým, keď sa stablecoin odchýli od svojho „pegu“. Napríklad, ak UST klesne na 0,99 USD, arbitri môžu vždy obchodovať UST za 1 USD na LUNA a získať malý zisk. Tiež ničia UST, čo znižuje ponuku a frekvenciu aktív.

Trhová kapitalizácia UST vzrástla z 2,8 miliardy USD za päť mesiacov. Okrem toho LUNA dosiahla nové historické rekordy.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár