UST klesol na 60 centov

od Martin Tkáč

Minulý týždeň stratil stablecoin z Terra – UST – spojenie s dolárom. V tom čase bol výmenný kurz UST / USDT 98 centov. Bohužiaľ to nebol koniec poklesu. Tretí najväčší stablecoin podľa trhovej kapitalizácie včera klesol na 0,6 USD. Išlo o rekordne nízku cenu tohto tokenu. V súčasnosti sa cena UST v závislosti od burzy pohybuje od 72 do 94 centov.

Kurz LUNA zároveň korigoval na 23 USD, čo je až 80% pokles oproti ATH z minulého mesiaca. V čase písania tohto článku zaplatíme za jednu token 29 dolárov.

Mechanizmus UST

Terra je blockchainová sieť s vlastným stablecoinom – UST – založeným na dolároch. Na rozdiel od USDC a USDT, ktoré sú údajne kryté hotovosťou a bankovými aktívami, je UST stablecoin navrhnutý tak, aby udržal paritu 1:1 s americkým dolárom vďaka algoritmickému vzťahu s pôvodným aktívom Terra, LUNA.

Vytvorenie LUNA vyžaduje spálenie UST a naopak, takýto mechanizmus je navrhnutý tak, aby sa UST čo najviac priblížil k 1 doláru. Keď cena klesne povedzme na 0,98 USD, ako to bolo cez víkend, investori môžu nakúpiť so zľavou, potom predať za 1 USD a získať rozdielň.

Teoreticky by mal byť poriadok vždy obnovený, pretože všetku prácu vykonáva voľný trh. Do Kwon a Luna Foundation Guard (LFG) si však neboli istí, že tentoraz to bude fungovať. Trh s kryptomenami zažil veľký krach. Trhová kapitalizácia kryptomien sa za posledných päť dní prepadla z 1,8 bilióna dolárov na 1,4 bilióna dolárov.

kurz bitcoinu klesá

LFG sa zbavuje bitcoinov

Kwon sa rozhodol použiť záložnú stratégiu na ktorej pracoval. K 3. máju LFG nazhromaždila takmer 4 miliardy dolárov v Bitcoin, Avalanche, UST a LUNA. Keďže stablecoin tento víkend klesol na 0,985 USD, hlasoval za požičanie 750 miliónov USD v bitcoine a 750 miliónov USD v UST na „aktívnu obranu stability prepojenia s USD a širšej ekonomiky Terra, najmä v prostredí nestálych a neistých makroekonomických podmienok na starších trhoch“.

Myšlienkou ponechať si rezervu v bitcoine a iných kryptomenách bolo zabrániť kolísaniu UST. Toto riešenie však bolo zbytočné. Cena bitcoinu bola v posledných dňoch desivá, pretože investori sa obracali proti rizikovým aktívam, ako sú akcie a kryptomeny.

LFG, jeden z najväčších individuálnych držiteľov BTC, sa zbavila obrovského množstva bitcoínov a pravdepodobne prispela k masívnym likvidáciám za posledných 24 hodín.

Nie je možné určiť, do akej miery boli problémy Terry spôsobené poklesom kryptomien a do akej miery ho Terra pomohla spôsobiť. Ohrozená teda môže byť nielen dlhodobá stabilita Terra, ale aj krátkodobá stabilita ekosystému kryptomien.

zdroj: decrypt.co

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár