USA zvažuje zákaz algoritmických stablecoinov

V Snemovni reprezentantov USA sa objavil návrh zákona o algoritmických stablecoinoch. Ak by návrh prešiel, mohlo by to v praxi viesť k zákazu tohto typu kryptomien.

od Simona

Newsletter news

Stablecoiny pod lupou Kongresu

Zákon kriminalizuje vytváranie alebo vydávanie nových „endogénne zabezpečených stablecoinov“. V praxi ide teda o vytváranie algoritmických stablecoinov. Úradníci však chcú dať šancu ich tvorcom. Ak nový zákon vstúpi do platnosti, budú mať dva roky na to, aby zmenili bezpečnostné modely svojich mincí.

Definícia v návrhu zákona hovorí, že ide o stablecoiny, ktorých cena závisí od hodnoty iného digitálneho aktíva, za ktorým stojí ten istý vývojár, a ktoré boli vytvorené na udržanie ceny tohto stablecoinu.

Nie je známe, ako budú úradníci pristupovať napríklad k synthetix USD (SUSD). Projekt je teraz chránený natívnym aktívom rovnakého protokolu. Medzi ďalšie nejasné stablecoiny patrí BitUSD, ktorý je podporovaný bitovými akciami (BTS).

Z hľadiska kompetencií zákon oprávňuje Ministerstvo financií USA vykonávať analýzy stablecoinov. Ten by spolupracoval s Federálnymi rezervami, Komisiou pre cenné papiere a burzy, Federálnou korporáciou pre poistenie vkladov a Úradom pre kontrolu mien. Ukazuje sa, že o budúcnosti algoritmického stablecoinového trhu môže rozhodnúť hlasovanie, ktoré sa má uskutočniť budúci týždeň.

stablecoiny

Podľa agentúry Bloomberg návrh zákona vypracovali okrem iného Demokratická kongresmanka Maxine Waters a jej republikánsky kolega Patrick McHenry.

Waters tiež predsedá Výboru pre finančné služby Snemovne reprezentantov, ktorého je McHenry členom. Obaja sa na utorkovom vypočutí v Kongrese dozvedeli, že stablecoiny kryté dolárom by mohli zvýšiť národnú bezpečnosť USA. A to kvôli prestíži a dôveryhodnosti samotného dolára.

Pád Terry

Stojí za to dodať, že to, čo sa dnes deje v Kongrese, je následkom pádu Terra. TerraClassicUSD (USTC), predtým známy ako TerraUSD (UST), je algoritmický stablecoin, ktorý začiatkom mája stratil spojenie s americkým dolárom. To viedlo k poklesu kurzu na 0,006 USD, čo malo za následok stratu investorov vo výške desiatok miliárd dolárov.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár