USA regulujú stablecoiny. Čo návrh zákona obsahuje?

V stredu zasadne Snemovňa reprezentantov amerického Kongresu, aby prerokovala návrh zákona o regulácii sektora stablecoinov v krajine. Návrh zákona s názvom „Pochopenie úlohy stablecoinov v platbách a potreba legislatívy“ obsahuje aj ustanovenie, ktoré vyvoláva určité kontroverzie. O čo ide?

od Simona

Newsletter news

USA regulujú trh so stablecoinmi

Pred víkendom zverejnil Výbor pre finančné služby Snemovne reprezentantov USA návrh zákona o regulácii trhu so stablecoinmi. V stredu sa však uskutoční jeho vypočutie. Počas neho budú členovia podvýboru pre digitálne aktíva, finančné technológie a inklúziu diskutovať o požiadavkách obsiahnutých v dokumente.

Návrh zákona, ktorý obsahuje 73 strán, má názov Pochopenie úlohy stablecoinov v platbách a potreba legislatívy. Predpokladá predovšetkým väčší dohľad nad týmto finančným sektorom. Nadväzuje na krach algoritmického stablecoinu – UST – od spoločnosti Terraform Labs v máji minulého roka. Krah tohto stablecoinu spustila krach celého ekosystému Terra, ktorý mal za následok straty pre investorov v celkovej výške 40 miliárd dolárov.

Návrh zákona by vyžadoval, aby emitenti stablecoinov mali rezervy v pomere 1:1. Tie by mohli byť vo forme amerických dolárov, pokladničných poukážok s dobou splatnosti do 90 dní alebo rezervných vkladov Federálneho rezervného systému. Fungovanie modelu pre také kryptomeny, ako sú USDT od Tether, USDC od Circle a BUSD od Binance, je obsiahnuté v podmienkach uvedených v zákone.

Medzi tými, ktorí sa v stredu vyjadria k navrhovanej legislatíve, sú CSO spoločnosti Circle Dante Disparte a riaditeľ pre politiku Blockchain Association Jack Chervinsky. Je pozoruhodné, že niekto z kryptomenovej komunity sa konečne mohol vyjadriť k otázke legislatívy týkajúcej sa kryptomien. Už mnohokrát sa totiž stalo, že o regulácii digitálnych aktív rozhodovali ľudia, ktorí vôbec nepoznajú podstatu kryptomien.

stablecoiny

Ak návrh zákona v Kongrese prejde, Rada guvernérov Federálneho rezervného systému získa osobitné právomoci na riadenie nebankových subjektov, t. j. emitentov stablecoinov. Takéto subjekty budú musieť dodatočne získať príslušné regulačné povolenie na pôsobenie v Spojených štátoch. Nesplnenie týchto požiadaviek môže mať za následok pokutu vo výške 1 milión USD alebo trest odňatia slobody až na päť rokov.

Nie algoritmickým stablecoinom

V návrhu zákona sa tiež navrhuje dvojročné moratórium na vydávanie „endogénne podporovaných stablecoinov“, ktoré ešte neboli uvedené na trh. Takéto stablecoiny nedržia svoje rezervy v iných fyzických aktívach.

Určite ide o odkaz na stablecoin z Terry, UST. Na rozdiel od USDT a USDC nebol stablecoin od Terraform Labs krytý inými aktívami. Jeho hodnota sa mala spoliehať na rezervy v podobe inej kryptomeny (v tomto prípade Luna), ktorá mala stanoviť jeho hodnotu v dolároch.

K záležitosti návrhu zákona sa vyjadril aj generálny riaditeľ spoločnosti Circle Jeremy Allaire, ktorý ho označil za „komplexný“. V príspevku na Twitteri zverejnenom v sobotu však uviedol, že „v ňom vidí jednoznačne príliš otvorené a zložité otázky“. Dodal, že teraz je najvyšší čas, aby USA a ich politickí lídri otázku regulácie stablecoinov skutočne správne vyriešili. V hre je totiž úloha dolára vo svete, zdôraznil.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár