USA použijú blockchain na boj proti obchádzaniu sankcií, ktoré krajina uvalila na Rusko

Oddelenie finančných služieb (DFS) bude monitorovať, či sú finančné sankcie voči Rusku riadne uplatňované. Urobí to pomocou technológie blockchain.

od Simona

Blockchain pomôže pri rešpektovaní sankcií

Ministerstvo finančných služieb dohliada na množstvo kľúčových programov a iniciatív v menovom sektore. V dôsledku narastajúceho konfliktu na Ukrajine rozšíri svoje aktivity aj na občanov Ruska.

Podľa nedávneho vyhlásenia bude DFS využívať technológiu blockchain na monitorovanie, či sú finančné sankcie uvalené na Rusko riadne rešpektované. Bude tiež sledovať, či niektorí ľudia hľadajú nástroje, ako sa vyhnúť embargu.

Adrienne Harrisová, superintendentka agentúry, predpovedala, že Rusi sa budú snažiť vyhnúť sankciám prenosom digitálnych mien. Preto „je nevyhnutné, aby sme mali možnosť monitorovať transakcie a expozície v reálnom čase,“ zdôraznila.

Harris tiež zabezpečil, že DFS bude koordinovať svoje aktivity s federálnymi a inými štátnymi regulátormi. Ich spoločné úsilie musí „zabezpečiť, aby sa v boji za ochranu Ukrajiny využila celá váha nášho regulačného systému“.

K tejto veci sa vyjadrila aj Kathy Hochul, guvernérka štátu New York. Povedala, že Newyorčania sledujú situáciu na Ukrajine „so strachom a v reakcii na to podnikáme ďalšie kroky“. Podľa jej názoru sú sankcie proti Rusku jedným zo spôsobov, ako ho destabilizovať, a Spojené štáty budú naďalej presadzovať takéto sankcie v reakcii na „neoprávnený útok“.

Ďalšie využitie blockchainu

Pred ozbrojeným konfliktom medzi Ruskom a Ukrajinou všetci žili v pandémii COVID-19. Očkovacie kampane boli na každodennom poriadku Aj v tejto oblasti sa však našli podvodníci, ktorí sa pokúšali napríklad obchodovať s falošnými očkovacími preukazmi.

Začiatkom tohto roka spoločnosť zdravotníckych služieb Zuellig Pharma tiež vyvinula blockchainovú platformu na zlepšenie svojej služby sledovania vakcín. To umožnilo rýchly audit logistiky liekov.

Daniel Laverick, viceprezident spoločnosti Zuellig Pharma, poznamenal, že technológia blockchain umožnila používateľom overiť pravosť vakcín.

„Pacienti môžu naskenovať 2D dátovú maticu na obale produktu, aby si overili kľúčové informácie o produkte, ako je dátum exspirácie, teplota a pôvod, prostredníctvom aplikácie založenej na blockchaine,“ povedal médiám.

zdroj: cointelegraph.com, pixabay.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár