USA a sankcie proti Rusku

USA má v úmysle potrestať každého, kto pomáha Rusku obchádzať sankcie

od Simona

USA bude brať na zodpovednosť každého, kto pomôže Rusku obísť finančné sankcie, uviedol v utorok zástupca amerického ministra financií, Wally Adeyemo.

Wally Adeyemo, potrestáme tých, ktorí pomáhajú Rusku

USA potrestalo Rusko a ich spojencov prísnymi finančnými a ekonomickými sankciami. Bola to reakcia na inváziu na Ukrajinu. Americkí zákonodarcovia sa však obávajú, že Rusi sa budú snažiť obmedzenia obísť, napríklad používaním kryptomien.

Adeyemo varoval, že tí, ktorí pomáhajú oligarchom obchádzať sankcie, budú identifikovaní a potrestaní americkými úradmi. Predstaviteľ v nedávnom rozhovore pre CNBC spomenul, čo sa presne deje.

„Chceme, aby to bolo veľmi jasné burzám kryptomien, finančným inštitúciám, ľuďom a komukoľvek inému, kto by mohol pomôcť Rusku použiť naše sankcie a vyhnúť sa im,“ povedal.

Potom spomenul kryptomeny ako potenciálne metódy obchádzania ekonomických sankcií uvalených na Rusko.

„Prídeme a nájdeme vás a zabránime Rusku obísť sankcie, ktoré sme uvalili, aby sme mu sťažili vedenie nezákonnej vojny na Ukrajine,“ dodal.

Nedávno sa Hillary Clintonová vyjadrila kriticky.

„Bola som sklamaná, keď som videla, že niektoré kryptomenové zmenárne, nie všetky, ale niektoré, odmietli dokončiť svoju dohodu s Ruskom,“ vysvetlila.

Dodala, že každý dnes musí „urobiť čo najviac pre izoláciu ruskej ekonomiky“.

ukrajina a kryptomeny

Začiatkom tohto mesiaca sa Spojené štáty a ich spojenci z G7 zaviazali sprísniť medzery, ktoré by mohli ruskému štátu a oligarchom umožniť využívať digitálne zdroje na zmiernenie alebo vyhnutie sa sankciám.

Výmeny kryptomien pod paľbou úradov

Navyše, od začiatku invázie sa niekoľko búrz s kryptomenami dostalo pod paľbu západných úradov. Dôvod? Naďalej umožniť Rusom využívať ich služby.

Treba však priznať, že USA majú na vec dosť plytký pohľad. Po prvé, je ťažké potrestať všetkých Rusov, obyčajní občania nemôžu za to, že sa kremeľské úrady rozhodli zaútočiť na Ukrajinu. Okrem toho kryptomeny umožňujú anonymné prevody finančných prostriedkov, takže vystopovať, kto prevádza bitcoiny, nie je nevyhnutne také jednoduché, ako sa môže zdať niekomu, kto nerozumie technológii blockchain.

zdroj: blockchain.news, pixabay.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár