USA chce regulovať kryptomeny

od Martin Tkáč

V čase, keď trh s kryptomenami prechádzal najväčšou korekciou za posledných mnoho rokov, pripravili úrady v USA nariadenia, ktoré by mohli mať veľký vplyv na budúcnosť bitcoinu.

Daňová reforma pre kryptomeny

Americké ministerstvo financií predstavilo svoj návrh zmien daňového systému. Ukazuje sa, že regulačné orgány sa bližšie pozreli aj na kryptomeny. Daňový úrad chce z trhu dostávať informácie o transakciách, ktorých hodnota presahuje 10 000 dolárov.

Kryptomeny zostávajú významným problémom, pretože uľahčujú nezákonné činnosti vrátane daňových únikov – uvádza dokument.

Teoreticky dobrá správa pre priaznivcov BTC je, že samotné ministerstvo financií očakáva, že podiel transakcií s kryptomenami na trhu porastie. V reakcii na to však chcú úrady regulovať BTC. Podľa predpokladov sa ľudia, ktorí sú čestní a neporušujú zákon, nemajú čoho báť. „Brána kryptomeny“ má byť však uzavretá pre ľudí a spoločnosti, ktoré používajú digitálne meny, aby sa vyhli plateniu daní.

 

tričko BITCOIN

 

Navrhované zmeny by sa začali uplatňovať až od roku 2023.

Prezidentský návrh preto predpokladá prevod ďalších zdrojov do IRS, aby bolo možné obchodovať s kryptomenami. Aj keď stále tvoria relatívne malé percento z príjmov podnikateľských subjektov, je pravdepodobné, že v nasledujúcom desaťročí sa ich úloha zvýši, najmä zavedením prísnejších informačných požiadaviek v iných oblastiach. Rovnako ako v prípade hotovostných transakcií, aj spoločnosti, ktoré dostávajú kryptomeny s trhovou hodnotou nad 10 000 dolárov, budú musieť túto skutočnosť oznámiť.

USA sa kryptomien bojí

Navrhovaná politika však ukazuje, že demokrati, ktorí Biely dom a Kongres dobyli späť z rúk republikánov, nie sú voči kryptomenám liberálnejší ako priaznivci Donalda Trumpa. Ukázalo sa teda, že nádeje priaznivcov bitcoinu boli márne.

„Kryptomeny sú obzvlášť znepokojujúce, myslím si, že mnohé z nich sa používajú aspoň v transakčnom zmysle na nezákonné financovanie. Myslím si, že by sme mali preskúmať riešenia, pomocou ktorých by sme mohli obmedziť tento typ akcií a zabezpečiť, aby tento kanál nebol praním špinavých peňazí“

uviedla v januári Janet Yellenová, ministerka financií Joe Bidenová a bývalý predseda Federálneho rezervného systému.

 

Nevedomosť alebo taktika?

Zároveň – aspoň na rétorickej úrovni USA ignoruje problém emisií digitálnych jüanov. Čína chce svojou digitálnou menou ohroziť prvenstvo dolára na globálnych finančných trhoch. Je známe, že v niekoľkých veľkých mestách Stredného kráľovstva prebiehajú pokročilé testy e-jüanov. Existuje veľa náznakov, že mena sa na trhu objaví v roku 2022 alebo dokonca skôr.

Môže „obnovený“ jüan hroziť doláru? V súčasnosti nie, ale čínska stratégia je pravdepodobne napísaná na celé desaťročia. O 10 alebo 20 rokov sa dolár vynásobený tlačiarňami Fedu môže stať menej hodnotným

zdroj: pixabay.com, bitcoin.pl

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár