USA chce bojovať proti praniu špinavých peňazí, korupcii a kryptomenám

od Martin Tkáč

USA sa chystá v rámci päťpilierového protikorupčného plánu do vojny s trhom s kryptomenami. Biely dom práve zverejnil 38-stranovú správu, ktorá podrobne popisuje nové snahy v boji proti korupcii. V dokumente sa spomína nový „Národný tím pre kryptomeny“.

NEWSLETTER OKRYPTE.SK

Prenasledovanie krypto zločincov

Bidenova administratíva zverejnila dokument v pondelok. Ako sa dočítame vo vyhlásení priloženom k ​​nej, protikorupčná stratégia kladie osobitný dôraz na znižovanie „schopnosti skorumpovaných subjektov využívať americké a medzinárodné finančné systémy na skrývanie majetku a pranie výnosov z korupcie“.

Pilier III uvádza, že ministerstvo spravodlivosti bude bojovať proti používaniu kryptomien na nelegálne financovanie prostredníctvom novej špecializovanej pracovnej skupiny:

Ministerstvo dopravy sa bude prostredníctvom novovytvorenej pracovnej skupiny National Cryptomurency Enforcement Team zameriavať najmä na komplexné vyšetrovanie a stíhanie trestných činov zneužívania kryptomien, najmä trestných činov spáchaných virtuálnymi zmenárňami, zmiešavacími službami a subjektmi zaoberajúcimi sa infraštruktúrou prania špinavých peňazí. .

Pranie špinavých peňazí je neustálym problémom regulátorov, ktorí sa zaoberajú kryptomenami. Problém je najmä pri stablecoinoch. Predstavitelia, od Garyho Genslera po Jeromea Powella sa domnievajú, že digitálne aktíva nie sú regulované. Podľa ich názoru by sa tento problém mal rýchlo vyriešiť.

Majk Spirit NFT

Nelegálne používanie kryptomien

Ukazuje sa, že toto nie je jediná zmienka o kryptomenách v stratégii: Pilier II s názvom „Znížiť nelegálne financovanie“ opakuje úsilie Spojených štátov preskúmať hrozby, ktoré predstavujú digitálne aktíva, a spolupracovať s inými krajinami pri vývoji digitálnej meny centrálnej banky. (CBDC).

Uvedomujúc si efektivitu a zariadenia vytvorené technológiou blockchain, autori tiež spomínajú početné nezákonné aktivity údajne využívajúce kryptomeny, vrátane obchodovania s drogami a vyhýbania sa sankciám.

Kryptomeny sú tiež čoraz obľúbenejším nástrojom ransomvérových útokov. Nezvratná povaha transakcií s kryptomenami znamená, že obete nemôžu získať finančné prostriedky od kyberzločincov, ktorí od nich vymáhajú peniaze.

Ako ovplyvnia nové myšlienky amerických služieb trh digitálnych aktív? Určite môžu z dlhodobého hľadiska ohroziť bitcoin a ďalšie kryptomeny.

zdroj: blockchain.news, pixabay.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár