USA a Nemecko kontrolujú 58% všetkých uzlov Etherea

od Martin Tkáč

Sieť Ethereum naďalej globálne rastie, ale zdá sa, že je koncentrovanejšia v určitých regiónoch. Dáta analyzované spoločnosťou Finbold naznačujú, že USA a Nemecko ovládajú k 9. marcu 2021 58,08% zo všetkých 6 806 uzlov Etherea na celom svete.

V USA sa nachádza 2 559 uzlov, Nemecko má 1 467 uzlov ETH. Na teťom mieste je Francúzsko s 380 uzlami, nasleduje Singapur s 329. Írsko uzatvára prvú desiatku so 123 uzlami.

Z hľadiska percentuálneho podielu uzlov Etherea na celom svete má najviac USA so 36,29%. Podiel Nemecka činí 21,16%, zatiaľ čo zbytok sveta tvorí 41,2%.

V ekosystéme Ethereum sa uzlom rozumie časť softwaru známa ako klient, ktorá sa pripája k ďalším uzlom, čím sa podieľa na vytváraní siete. Uzol ukladá Blockchain a overuje všetky transakcie v každom bloku, čím udržuje sieť zabezpečenou a zvyšuje presnosť dát. Uzly sú rozdelené na light, full a archív.

Krajiny s viacerými zdrojmi majú viac uzlov Etherea

Dominancia ethereových uzlov v USA a Nemecku ukazuje prevahu vo vyspelých krajinách. Hustota uzlov ide ruka v ruke s konektivitou, industrializáciou a bohatstvom v týchto regiónoch. To môže byť podporené skutočnosťou, že prevádzkovanie úplneho uzlu Ethereum je náročné na zdroje a obe krajiny ponúkajú perfektné prostredie.

Otázka centralizácie Etherea

Distribúcia uzlov Etherea je chvályhodná, pretože riadi myšlienku decentralizácie. Existujú však obavy ohladne hosťovania uzlov. Prieskumy ukazujú, že takmer štvrtina uzlov siete Ethereum beží na webových službách Amazon. To naznačuje, že správa Amazonu má potenciál rozhodovať o osude uzlov Etherea, čo je v rozpore s logikou decentralizácie.

Distribúcia uzlov prichádza v dôsledku spustenia Ethereum 2.0, ktorá prináša do siete Ethereum väčšiu škálovateľnosť, vyššiu rýchlosť a efektivitu.

Spustením druhého najväčšieho Blockchain zavedie mechanizmus Proof-of-Stake (PoS), zatiaľ čo sa bude odkláňať od modelu Proof-of-Work (PoW).

Upgrade eliminuje ekologicky nehospodárnu ťažbu Etherea (ETH) potrebnú k tomu, aby Blockchain fungoval. S Ethereum 2.0 príde perfektná príležitosť, aby sa v budúcnosti objavilo viac uzlov.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár