Unikol plán na nové európske regulácie kryptomien

Môžete vidieť, že Európska únia nestojí na mieste, pokiaľ ide o kryptomeny. Nový únik ukazuje, že Európska komisia (EK) pracuje na smernici, ktorá má organizovať zdaňovanie kryptomien na európskej úrovni. Celkovo EK očakáva, že to prinesie ročne 2,4 milióna eur na daniach.

od Martin Tkáč

Newsletter news

Tento týždeň je jasný

Ak sú informácie The Block pravdivé, EK plánuje dokument oficiálne zverejniť tento týždeň. Silný európsky orgán dúfa, že novou smernicou vyplní „regulačnú medzeru“. V súčasnosti je podľa EK pre investorov stále príliš jednoduché vyhnúť sa daniam, pokiaľ ide o kryptomeny.

Nová smernica by mala členským štátom uľahčiť zdaňovanie kryptomien. Podľa dokumentu budú poskytovatelia služieb v tomto sektore, t. j. burzy a makléri, povinní podávať správy vnútroštátnym daňovým úradom.

V smernici EK definuje „kryptomenové aktíva“ ako finančné objekty vydávané decentralizovaným spôsobom. Patria sem aj stablecoiny a špecifické nezastupiteľné tokeny (NFT). Na uplatnenie smernice sa aktívum musí použiť ako prostriedok platby alebo investície. Niektoré aplikácie, ako napr. úžitkové tokeny sú z predpisov vylúčené.

Čo sú úžitkové tokeny?

O úžitkovom tokene hovoríme vtedy, keď token nenesie očakávanie zisku. Ak sa napríklad darčekové karty predávajú vo forme tokenov blockchainu, kvalifikujú sa ako úžitkové tokeny. Vo voľnom preklade ide o tokeny, ktoré jednoznačne uľahčujú alebo zlepšujú používanie danej služby.

Opakom úžitkových tokenov sú security tokeny. Táto kategória sú tokeny, ku ktorým je v skutočnosti priradený určitý zisk. Práve okolo tohto problému sa točí súčasná žaloba Ripple Labs proti americkej komisii pre cenné papiere a burzy (SEC).

European Union Uk GIF by 423 Motion, Inc.

SEC tvrdí, že XRP vydané spoločnosťou Ripple Labs sa kvalifikuje ako security token. Ripple Labs nesúhlasí a snaží sa dokázať, že XRP je úžitkový token. Dúfajme, že Ripple tento súdny spor vyhrá. V opačnom prípade to môže mať vážne následky na mieru XRP. Burzy totiž nemôžu na svojej platforme ponúkať security tokeny bez príslušnej licencie.

Vráťme sa do Európy

Treba tiež pripomenúť, že návrh EK je smernica. To znamená, že vlády sa môžu samy rozhodnúť, ako implementujú nové pravidlá do svojej legislatívy. Vo všeobecnosti tento proces trvá niekoľko rokov, čo znamená, že sa ním pravdepodobne budeme zaoberať až v roku 2025 alebo neskôr.

Ak ide o „nariadenie“, tak členské štáty musia dodržiavať pravidlá presne podľa odporúčaní EK. V tomto smere ide o o niečo menej obmedzujúcu formu regulácie.

Bude zaujímavé sledovať, čo presne chce EK klasifikovať ako zdaniteľné transakcie na trhu s kryptomenami. V tejto veci to momentálne nie je jasné. Európska komisia však očakáva, že vďaka jej aktivitám sa podarí získať 2,4 miliardy eur ročne. Zatiaľ čakáme na oficiálne zverejnenie a vyjadrenie inštitúcie.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár