Ukrajinské politické organizácie akceptujú bitcoiny. Rozsah adopcií v tejto oblasti vzrástol o 900 %

Podľa nedávnej správy spoločnosti Elliptic, ktorá sa zaoberá analýzou blockchainu, sa dary bitcoinov ukrajinským organizáciám v roku 2021 zvýšili o viac ako 900 %.

od Simona

NEWSLETTER OKRYPTE.SKUkrajina má rada bitcoiny

Správa odhalila, že ukrajinské dobrovoľnícke skupiny a mimovládne organizácie (MVO) dostali v roku 2021 viac ako 570 000 dolárov ako dary v bitcoine. Zaujímavé je, že súčet darov poskytnutých v BTC ukrajinským organizáciám v roku 2021 vygeneroval 900% nárast v porovnaní s predchádzajúcim rokom.

O akých subjektoch hovoríme? Patria sem napríklad skupiny dobrovoľníkov, ktoré vznikli v roku 2014 na podporu demonštrantov počas revolúcie na Majdane, ktorá viedla k odstaveniu proruského prezidenta Viktora Janukovyča od moci.

Po zvrhnutí Janukovyča Rusko napadlo a anektovalo Krymský polostrov, pričom ho zobralo Ukrajine. Odvtedy sú obe susedné krajiny vo vojne a skupiny dobrovoľníkov podporujú ukrajinskú armádu tým, že jej poskytujú zbrane a zdravotnícky materiál.

5 býčích signálov, na ktoré si treba dať pozor na budúci týždeň

Darcovia si vyberajú kryptomeny

Podľa Ellipticu tieto organizácie dostávajú dary od jednotlivcov a subjektov prostredníctvom fiat mien a kryptomien. Do roku 2021 však už skupiny dostali viac darov v bitcoine ako vo fiate. Dôvod? Kryptomeny umožnili darcom vkladať bez obmedzení.

„Bitcoin sa tiež stal dôležitou alternatívnou metódou financovania, ktorá umožňuje medzinárodným darcom obísť finančné inštitúcie, ktoré blokujú platby týmto skupinám,“ píše sa v správe.

Dokument ďalej odhalil, že Come Back Alive, jedna z najväčších mimovládnych organizácií podporujúcich ukrajinskú armádu, vyzbierala takmer 200 000 dolárov prostredníctvom darov BTC v druhej polovici roku 2021.

Iné skupiny dobrovoľníkov, ako napríklad Ukrajinská kybernetická aliancia a Kybernetickí partizáni, vyzbierali za posledný rok 100 000 USD a 84 000 USD v BTC.

Podľa správy Mirotvorets, ďalšia skupina so silnými väzbami na ukrajinskú vládu a orgány činné v trestnom konaní, získala viac ako 268 000 dolárov prostredníctvom bitcoinových darov.

Poskytovanie kryptomien dobrovoľným skupinám a charitatívnym organizáciám nie je v žiadnom prípade nový koncept.

V októbri 2020 dostala Feministická koalícia, komunitná podporná skupina v Nigérii, viac ako 165 000 dolárov prostredníctvom bitcoinových darov. Suma bola vynaložená na podporu boja proti policajnej brutalite v krajine.

zdroj: blockchain.news, pixabay.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár