Ukrajinská polícia odhalila skupinu kyberzločincov

Ukrajinská polícia odhalila skupinu kyberzločincov

Národná polícia Ukrajiny rozbila sieť call centier pre počítačovú kriminalitu. Účelom podvodníkov bolo získať citlivé osobné údaje od občanov Ukrajiny a Európskej únie.

od Simona

Newsletter news

Národná polícia Ukrajiny na stope zločincov

Národná polícia Ukrajiny (NPU) zverejnila správu o utorňajšej akcii. Subjekt úspešne vystopoval a narušil sieť call centier zriadených na páchanie podvodov s kryptomenami. Falošné predajne údajne ponúkali pomoc ľuďom postihnutým podvodmi s kryptomenami. Zaoberali sa aj odporúčaním investičných balíčkov obsahujúcich kryptomeny, zlato, ropu a iné aktíva.

Ukrajinská polícia uviedla, že skupina sa vydáva za národné banky a burzy, aby prilákala európskych zákazníkov a získala ich dôverné údaje. Podľa spomínanej správy NPU bolo obetiam nariadené zaplatiť províziu za vrátenie stratených finančných prostriedkov. Po zaplatení poplatku sa však „komunikácia s maklérmi prerušila a neuskutočnili sa žiadne platby“, informovali úrady.

Počítače, telefóny a dátové nosiče kyberzločineckej skupine zabavila policajná jednotka. Členovia call centra sú obvinení z „obzvlášť rozsiahlych alebo organizovaných podvodov“. NPU tiež uviedla, že skupina je obvinená z používania škodlivého softvéru. Zločincom hrozí až 12 rokov väzenia. V septembri 2021 Bezpečnostná služba Ukrajiny (SSU) zatvorila podobné call centrum so sídlom vo Ľvove. Vtedy boli tisíce európskych investorov oklamaných „pod zámienkou investovania do kryptomien,“ píše sa v správe SSU.

polícia

Ukrajina a kryptomeny

16. marca prezident Volodymyr Zelenskyj podpísal zákon o virtuálnych aktívach. Dokument legalizuje používanie kryptomien a ratifikuje spôsob registrácie búrz a poskytovateľov služieb súvisiacich s digitálnymi aktívami. Prezident tiež zaviedol štátny finančný monitoring venovaný kryptomenám.

Vďaka tomuto zákonu môže Ukrajina legitimizovať a regulovať akékoľvek prenášané kryptomeny. Kvôli prebiehajúcej vojne je stále možné poskytnúť pomoc prevodom finančných prostriedkov na adresy uvedené vo vyššie uvedenom tweete. Utláčaná krajina už týmto spôsobom získala viac ako 100 miliónov USD vrátane viac ako 54 miliónov USD na podporu financovania armády.

zdroj: decrypt.co

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár