Ukrajina reguluje trh s kryptomenami a pozýva devízy na jeho návštevu

od Martin Tkáč

Ukrajina dúfa, že nové predpisy o digitálnych aktívach prilákajú do krajiny zahraničné kryptomeny. Parlament nášho východného suseda schválil zákony regulujúce trh platforiem, na ktorých je možné obchodovať s kryptomenami. Do platnosti vstupujú aj nariadenia, ktoré výrazne uľahčia fungovanie takýchto subjektov.

Ukrajina reguluje trh s kryptomenami

Ukrajinský parlament schválil 8. septembra návrh zákona „O virtuálnom majetku“. Legislatíva vychádza z existujúcich štandardov vypracovaných medzivládnou organizáciou, ktorá vytvára tento typ politiky, Financial Action Task Force (FATF).

Ukrajinské ministerstvo digitálnej transformácie bude mať teraz za úlohu dohliadať na implementáciu nového zákona o elektronických majetkoch a usmerňovať rozvoj priemyslu v súlade s „medzinárodnými normami“.

Anastasia Bratko z ministerstva digitálnej transformácie pre médiá uviedla, že zákon umožňuje spoločnostiam spustiť trhy s digitálnymi aktívami na Ukrajine a bankám „otvoriť účty spoločnostiam kryptomeny“.

„Ukrajinci budú môcť svoj príjem priznať aj vo virtuálnom majetku,“ uviedla s tým, že zákon „zaručuje súdnu ochranu práv vlastníkov virtuálnych aktív“.

Oznámenie ministerstva zdôraznilo, že „krajina dostane do rozpočtu dodatočné daňové príjmy, ktoré budú platiť kryptomenové spoločnosti.

Prijaté normy stanovujú pravidlá pre poskytovateľov služieb spojených s obchodovaním s virtuálnymi aktívami a prispievajú k objasneniu pravidiel upravujúcich trh

Poskytovatelia služieb virtuálneho majetku (VASP) „musia mať dokonalú obchodnú povesť“ a budú musieť zverejniť svoju vlastnícku štruktúru, aby identifikovali svojich „konečných skutočných vlastníkov“. VASP musia taktiež uplatňovať interné opatrenia proti praniu špinavých peňazí.

Poď k nám!

Námestník ministra pre digitálnu transformáciu Ukrajiny Oleksander Borniakov upozornil na ustanovenia zákona, ktoré sú zamerané na pritiahnutie „zahraničných búrz na ukrajinský trh“.

Stane sa silným stimulom pre ďalší rozvoj kryptosféry na Ukrajine. Banky budú takýmto spoločnostiam otvárať účty a vykonávať transakcie s novou triedou aktív. Som presvedčený, že legalizácia nového sektora hospodárstva prinesie prospech spoločnosti, ale aj obchodu a štátu.

Michail Fedorov, ukrajinský vicepremiér a vedúci ministerstva digitálnej transformácie, minulý mesiac odhalil, že jeho ministerstvo vyšetruje používanie digitálnej meny centrálnej banky (CBDC) na vyplácanie miezd. Na druhej strane prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenskiy v júli podpísal zákon, ktorý umožňuje centrálnej banke krajiny vydávať CBDC.

zdroj: decrypt.co, pixabay.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár