Stane sa Ukrajina prvou krajinou, ktorá zavedie CBDC?

CBDC alebo digitálne meny centrálnych bánk, sú snom každého diktátora. 

od Rastislav Vasilišin

Newsletter newsProstredníctvom CBDC môže štát monitorovať, manipulovať,  ale aj skonfiškovať transakcie občanov bez potreby súdneho procesu. 

Avšak v čase vojny sa často stáva, že takéto opatrenia sú nutnosťou. Možno aj preto sa Ukrajina rozhodla pre zavedenie digitálnej hrivny. 

 Ukrajina už prijala zákon o digitálnych aktívach v roku 2022 a v súčasnosti jej národná banka pracuje na novej legislatíve o CBDC. 

Ukrajina ako prvá na svete

Kým Čína a India už spustili pilotné programy pre CBDC, podľa ukrajinského podpredsedu vlády, Michaila Fedorova, sa Ukrajina stane prvou svetovou jurisdikciou, ktorá zavedie CBDC celoplošne. 

 Pre tento účel vláda čoskoro predstaví novú legislatívu. Podľa Fedorova:  „Nové zákony urobia z krajiny poprednú svetovú jurisdikciu pre krypto aktíva.“ 

 Na Svetovom ekonomickom fóre ukrajinský vícepremiér novinárom opakovane potvrdil podporu zavedenia CBDC. Fedorov dokonca vyhlásil, že si nechá posielať plat v e-hrivnách a stane sa tak prvým používateľom ukrajinského CBDC.

„Pripravte sa na novú menu“

Národná banka Ukrajiny pracuje na projekte CBDC už niekoľko rokov a využíva na to partnerstvá s nadnárodnými inštitúciami. Najväčším takýmto partnerom je spoločnosť Stellar Development Foundation, ktorá stojí za vývojom kryptomeny Stellar (XLM). Vo svojom reporte nazvanom: „Digitálne aktíva (ako CBDC a kryptomeny) môžu byť pre Ukrajinu len prospešné.”, to potvrdila Tascombank. 

 Zaujímavosťou je, že logo kryptomeny Stellar sa objavilo na neslávne známej titulnej stránke ekonomického časopisu Economist už v roku 1988, pod názvom: „Pripravte sa na svetovú menu”. 

 Na titulnej ilustrácii je možné vidieť mýtického vtáka Fénixa, ktorý vstáva z popola horiacich amerických dolárov. V strede titulky je umiestnená bronzová minca s vyrytými slovami „10 Fenix 2018“. 

„Pripravte sa na novú menu"

Je pozoruhodné, že takmer presne, ako to britský časopis predpovedal, Fénix v podobe CBDC vstáva z popola, rozťahuje svoje krídla a na hrudi má umiestnené logo spoločnosti Stellar Development Foundation. 

Prečo má Ukrajina tak naponáhlo?

Jedným z predpokladov úspešného zavedenia CBDC, je  aj miera prijatia bitcoinu v krajine. 

 A práve Ukrajina sa pýši jenou z najvyšších úrovní adopcie kryptomien na svete. Podľa najnovšej analýzy spoločnosti Chainalysis, sa krajina umiestnila na treťom mieste na svete. 

Prečo má Ukrajina tak naponáhlo?

 Každoročne sa na Ukrajine prevedú kryptomeny v hodnote takmer 8 miliárd dolárov, čo výrazne konkuruje dennému objemu medzibankových transakcií v tradičných menách.

 Popri obrovskej finančnej podpore z USA, práve digitálne aktíva udržujú Ukrajinu nad vodou. Od začiatku ruskej invázie už Ukrajina vyzbierala krypto dary v hodnote 175 miliónov dolárov. 

Keďže možnosti prístupu na finančné trhy sú pre Ukrajincov obmedzené, ostávajú im tak len dve možnosti, bitcoin a CBDC. A práve e-hrivna sa môže stať hlavným zmysluplným nástrojom pre rýchle a lacné transakcie. 

Na záver je dôležité poznamenať, že kým rastúca popularita bitcoinu v krajine je obrovským pozitívom pre demokraciu, e-hrivny môžu nastoliť opačný smer. 

Avšak aj CBDC sú len finančným nástrojom a záleží na tom, do akej miery budú využité. 

V konečnom dôsledku ostáva len dúfať, že Ukrajinu posunú dopredu. 

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár