Jack Dorsey spúšťa Bluesky do ďalšej fázy testovania. Twitter zaznamenáva neúspech

Sociálny mediálny gigant Twitter mal 1. marca menšiu poruchu, v dôsledku ktorej tisíce používateľov nemohli platformu správne používať. K tomu sa pridal aj malý paradox, keďže v tento deň sa spustila aj beta testovacia verzia inej sociálnej siete, Bluesky. Čo majú tieto dve stránky spoločné? Nuž, Bluesky je decentralizovaná sieť, ktorú založil bývalý generálny riaditeľ Twitteru Jack Dorsey, aby prilákal nespokojných používateľov Twitteru.

od Simona

Newsletter news

Twitter s problémami

Ako sa dozvedáme z údajov zverejnených službou Downdetector, 1. marca sa objavilo tisíce správ o fungovaní Twitteru. Platforma, ktorú vlastní Elon Musk, začala mať problémy ráno, okolo 10:00 nášho času. Po piatich hodinách však boli všetky poruchy odstránené. Ako sa ukázalo, 59 % hlásení pochádzalo od používateľov mobilnej aplikácie.

Na účte spoločnosti na Twitteri zatiaľ nebola zverejnená žiadna aktualizácia, ktorá by vysvetľovala príčiny ranného výpadku. Správy, ktoré sa objavujú na internete, však naznačujú, že používatelia v rôznych častiach sveta hlásili problémy so zobrazovaním kanálov „Follow“ a „For you. Nižšie uvádzame snímku obrazovky z času kedy sa problém prejavoval.

Twitter problém

V štruktúrach Twitteru sa už nejaký čas nedarí. Problémy sa začali koncom októbra 2022, keď službu prevzal Elon Musk. Ako informoval denník New York Times, počas uplynulého víkendu bolo zo spoločnosti prepustených ďalších 200 ľudí. Za posledné tri mesiace sa počet zamestnancov znížil zo 7 500 na 2 000. O prácu prišli okrem iných aj produktoví manažéri, dátoví analytici a inžinieri.

Jack Dorsey rozširuje prevádzku Bluesky

Zatiaľ čo platforma Elona Muska trpela niektorými technickými problémami, Bluesky (decentralizovaná sociálna sieť, za ktorou stojí Jack Dorsey) prešla do beta testovania. Ide práve o mobilnú aplikáciu platformy, ktorá sa už pred niekoľkými dňami objavila v App Store pre používateľov zariadení od Apple. K 28. februáru bola stiahnutá viac ako 2 000-krát. Na používanie aplikácie na iPhonoch je však potrebné získať pozvánku, ako to bolo v prvých rokoch existencie Facebooku.

Samotná aplikácia Bluesky vznikla už pred niekoľkými rokmi – v roku 2019 – ako alternatíva k Twitteru. Hlavným cieľom zakladateľov bolo ponúknuť používateľom decentralizovanú platformu sociálnych médií. Jej decentralizovaný charakter má zabezpečiť, aby údaje používateľov zostali nezávislé od vplyvu akejkoľvek vlády alebo korporácie.

Čo o mobilnej aplikácii vieme? Zdá sa, že je dosť podobná názorom, na ktoré sme si stihli zvyknúť pri Twitteri. Ako uvádza TechCrunch, aplikácia umožňuje používateľom písať príspevky s maximálnou dĺžkou 265 slov. Jedným z rozdielov je, že namiesto otázky „Čo sa deje“ sa nás Bluesky pýta „O čo ide“. Ide však o drobný rozdiel, ktorý ho nerobí konkurenčnou Muskovej službe.

Ako vyzera aplikacia Bluesky

Snímka obrazovky zobrazujúca pohľad na aplikáciu Bluesky. Zdroj: App Store

 

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár