Tvrdá pravda o spotrebe energie Bitcoinu

od Martin Tkáč

Pre niektorých Bitcoin sľubuje novú finančnú budúcnosť. Iní hovoria, že je to ekologická katastrofa. Odpoveď leží niekde uprostred.

Bitcoin nedávno prvýkrát prelomil hranicu 60 000 dolárov, čím si upevnil svoju vedúcu pozíciu medzi kryptomenami. Objavili ho aj rôzne osobnosti ako politici, hviezdy NFL a generálny riaditeľ spoločnosti Tesla Elon Musk.

A skutočnosť, že kryptomena je úplne digitálna, teoreticky znie, ako by to bola najzelenšia mena, akú svet kedy videl. Narozdiel od papierových peňazí, na vytvorenie Bitcoinu nie je potrebné rúbať žiadne stromy.

Ľudia a médiá sa však čoraz viac zaujímajú to, či Bitcoin zožiera obrovské množstvo energie.

The Guardian dokonca spustil video „Prečo sú Bitcoiny také zlé pre planétu“. Agentúra Reuters nedávno kritizovala Elona Muska za obhajovanie čistej energie a zároveň investoval 1,5 miliardy dolárov do energeticky náročných Bitcoinov, pričom spomenula, že by to mohlo skomplikovať status spoločnosti s „nulovými emisiam“.

Jeden z novinárov Wahsington Post vyhlásil, že kúpa Bitcoinu od Tesly bola nepriaznivá pre životné prostredie.

Podľa nedávnej analýzy Cambridskej univerzity spotrebuje Bitcoin za rok viac energie ako Argentína. Tá istá analýza naznačila, že by Bitcoin bol krajinou, bol by v TOP 30 krajinách na svete s najväčšou spotrebou elektrickej energie.

Stále zostáva nejasné, koľko Bitcoinu prispieva k celkovej uhlíkovej stope na svete. Takmer akékoľvek použitie internetu v súčasnosti – posielanie mailov, sociálne médiá, posielanie peňazí – prispieva k uhlíkovej stope na našej planéte.

Ak sa na to pozrieme komplexne, je spotreba Bitcoinu hlavným prispievateľom k emisiám uhlíka, alebo je strach z Bitcoinu ako enviromentálneho strašiaka prehnaný?

Uhlíkova stopa Bitcoinu: dáta

Ročná spotreba energie sa počíta v terawatthodinách (TWh). Toto sleduje jednotku energie, ktorá sa rovná výstupu jedného bilióna wattov po dobu jednej hodiny a používa sa na sledovanie ročnej spotreby energie.

Hodnota Bitcoinu je neustále v pohybe. Centrum pre alternatívnu energiu z Univerzity v Cambridge používa na výpočet spotreby energie index nazývaný ako spotreba bitcoinovej elektriny (BECI).

BECI sa aktualizuje každých tridsať sekúnd a poskytuje odhadovanú hodnotu spotreby energie popri teoretickej hornej a dolnej hranici. V čase písania tohto článku je BECI na úrovni 129 TWh. Odhady medzi dolnou a hornou hranicou sú momentálne veľmi rozdielne, t.j. 40 TWh a 444 TWh.

Spotreba energie Bitcoinu

Na výpočet skutočnej uhlíkovej stopy Bitcoinu musíme previesť terawazzhodiny (TWh) na metrické tony emisií oxidu uhličitého (Co2).

Výpočet je komplikovaný. Existuje niekoľko kľúčových premenných a predpokladov, ktoré je potrebné vziať do úvahy – najdôležitejšie je typ energie, ktorá sa používa.

Americká agentúra pre ochranu životného prostredia poskytuje kalkulačku, ktorá nám pomáha dopracovať sa k výsledku.

Pomáha nám k tomu, aby nám prezradila, aká by bola uhlíková stopa Bitcoinu, keby každý ťažič na svete používal výrobné prostriedky náročné na uhlík a vylúčil všetky formy obnoviteľnej energie, ako je napríklad vodná energia.

Podľa správy cambridského centra pre alternatívne financovanie zo septembra 2020 je 39% z ťažby kryptomeny obnoviteľné. Podľa odhadov CoinShares je to až 77,6%, čo je veľký rozdiel.

Podľa EPA sa teda neobnoviteľná spotreba elektriny Bitcoinu rovná 61 miliardám libier spáleného uhlia, čo je spotreba elektriny v 9 miliónoch domácností alebo 138 miliárd najazdených kilometrov osobným vozidlom.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár