Tvorca kolekcie NFT Fidenza obviňuje projekt SolBlocks z plagiátorstva

od Martin Tkáč

Tyler Hobbs, tvorca populárnej série NFT Fidenza, kritizoval projekt založený na Solane. Dôvodom je nezákonné používanie jeho kódu na vytváranie falošných umeleckých diel.

Kolekcia Fidenza a falošné umelecké diela

Séria Fidenza je vybraná kolekcia 999 NFT, založená na Art Blocks – platforme postavenej na báze Ethereum. Toto pomáha vytvárať tokenizované digitálne umelecké diela generované počítačom. Hobbs napísal kód, ktorý generuje jedinečné umelecké diela s použitím náhodného hashovania transakcie kupujúceho ako vstupu. Výsledkom je, že doteraz predal 999 digitálnych umeleckých diel za 400 000 dolárov a odvtedy zarobil na províziách za predaj viac ako 4 milióny dolárov.

Teraz bol však kód použitý bez jeho súhlasu na generovanie grafiky pre projekt NFT s názvom „SolBlocks“.

Zatiaľ čo SolBlocks trval na tom, že jeho NFT nie sú kópiami zbierky Fidenza, Hobbs hovorí niečo iné:

Nie je to len pekelne bez chuti, ale je to aj neoprávnené komerčné využitie môjho programu. Prosím, prestaňte, zahrmelo.

Ako keby na to spoločnosť SolBlocks zverejnila na webe niekoľko ukážok umeleckých diel, ktoré napriek tomu vyzerajú veľmi podobne ako tie zo zbierky Fidenza. Aj keď nejde o priame kópie, nie je ťažké vidieť podobnosti.

Otázka teraz znie: kde vo svete umenia končí inšpirácia a začína plagiátorstvo. Tu je vec navyše komplikovaná, pretože hovoríme o grafike, ktorú vytvára počítačový program, nie človek.

4 / Príklady sú tu (NIE sú to Art Blocks Fidenzas, tieto NEBUDÚ zaradené do zbierky, tieto boli vygenerované tímom počas testovania)

Toto nie sú kópie!

SolBlocks však zdôrazňuje, že nekopíruje Hobbsove umelecké diela. Na zmiernenie záležitosti však projekt súhlasil, že sa s ním podelí o výťažok z predaja.

Rozhodne to nie sú kópie. Toto sú nové grafiky, to povedal každý – nové hashe = nové umelecké diela. Netvrdíme však, že nie sme pirátmi Hobbsovho kódu. Ale aspoň sme čestní piráti. Oficiálne sme sa rozhodli zdieľať podiel na všetkých príjmoch s umelcami, ktorých kód používame

zdroj: bitcoin.pl, pixabay.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár