Turecký prezident vyhlásil vojnu kryptomenám

od Martin Tkáč

V roku 2020 dosiahlo Turecko veľmi vysokú mieru adopcie kryptomeny. Štatistiky ukázali, že krajina mala jednu z najvyšších expozícií kryptomeny na svete. Prieskumy verejnej mienky tiež ukázali, že približne 16% tureckých občanov v minulosti používalo alebo vlastnilo kryptomeny. Dôvodom popularity digitálnych aktív môže byť zle regulované finančné prostredie. V dôsledku toho Turecko získalo názov krajiny priateľskej k kryptomenám.

Žiaľ, prezident krajiny vyhlásil vojnu kryptomenám.

Kryptomeny v Turecku

Ako mnoho ľudí na celom svete, aj tureckí občania začali investovať do bitcoinu, aby zarobili na boome. Zároveň mali aj inú motiváciu. Vzhľadom na slabnúcu líru chceli svoje finančné prostriedky ochrániť pred infláciou.

Tento rok sa turecký neregulovaný trh s kryptomenami dostal pod prísnejšiu kontrolu. Vláda začala sprísňovať obmedzenia a zavádzať daňový režim. Turecké ministerstvo financií a ministerstvo financií v marci vyjadrilo obavy z kryptomien a oznámilo spoločnú prácu na tomto „probléme“ s niekoľkými miestnymi regulátormi.

V apríli vláda oznámila zákon zakazujúci používanie kryptomien ako platby za tovar a služby. Tento zákaz nadobudol účinnosť 30. apríla. Centrálna banka vo vyhlásení vysvetľujúcom svoje dôvody uviedla, že transakcie s kryptomenami nesú „neodvolateľné“ riziko, pričom dodáva:

Kryptomenové aktíva nepodliehajú žiadnym regulačným ani dozorným mechanizmom ani ústrednému regulačnému orgánu. Ich trhové hodnoty môžu byť príliš volatilné.

Tiež uviedol ich použitie v „nezákonných aktivitách kvôli ich anonymným štruktúram“. Investície však neboli považované za nezákonné. Burzy s kryptomenami v Turecku vám stále môžu umožniť obchodovanie s digitálnymi aktívami.

zdroj: bitcoin.pl, pixabay.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár