Turecko vyšetruje potenciálny SCAM súvisiaci s dogecoinom

od Martin Tkáč

Turecké služby vyšetrujú údajné podvody s ťažbou dogecoinov. Ide o potenciálny podvod, ktorý pohltil zdroje až 119 miliónov dolárov.

Dogecoin podvod?

Turecké médiá uvádzajú, že miestne služby vyšetrujú údajný podvod na ťažbe dogecoinov.

Zatiaľ je známe, že polícia identifikovala „Turguta“. Pod touto prezývkou existoval operátor a vedúci projektu. Médiá dodávajú, že s ním spolupracovalo 11 ľudí (je možné, že číslo bolo vyššie). Spolu od svojich obetí vyzbierali až 350 miliónov dogecoinov v celkovej hodnote 119 miliónov dolárov.

Turgut údajne presvedčil až 1 500 tureckých občanov, aby investovali. Svoj projekt propagoval prostredníctvom skupiny Telegram a videokonferencie. Investorom bol sľúbený zisk 100% za 40 dní. Údajne im bol pôvodne vyplatený ich zárobok, ale po štvrtine sa tento proces zastavil.

Investorom bolo predtým povedané, že dogecoiny, ktoré investovali, poskytnú projektu nové ťažobné zariadenie DOGE. Pripomeňme, že kryptomena sa kopíruje podobne ako bitcoiny pomocou algoritmu Proof-of-Work. To znamená, že na ťažbu sú potrebné rýpadlá.

Čo sa však stalo ďalej? Potom, čo celková hodnota programu dosiahla vrchol na 350 miliónoch DOGE v štvrtom mesiaci fungovania projektu, finančné prostriedky investorov údajne náhle zmizli.

Prokuratúra v súčasnosti vyšetruje Turguta a 11 jeho spolupracovníkov. Úrady vydali príkaz, ktorý zakazoval „Turgutovi“ a jeho partnerke Gizem N. cestovať mimo krajinu.

Podvody v Turecku

Rastúca popularita aktív kryptomeny v Turecku má v poslednom čase za následok náhly nárast počtu podvodov zameraných na používanie digitálnych aktív a podvedenie nevedomých obetí na tomto trhu.

Koncom apríla turecké úrady zatkli napríklad šesť podozrivých v súvislosti s kolapsom miestnej kryptoburzy Thodex. O niekoľko dní skôr platforma zrazu zastavila výbery, čím zablokovala peniaze a kryptomeny svojich používateľov.

V apríli boli tiež štyria zamestnanci miestnej burzy Vebitcoin zatknutí kvôli obvineniam z podvodu len deň po tom, čo ich spoločnosť oznámila, že končí svoju činnosť.

zdroj: bitcoin.pl, pixabay.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár