Turecko prijíma Bitcoin v čase, keď je inflácia na 24-ročnom maxime

Turecko prijíma Bitcoin v čase, keď je inflácia na 24-ročnom maxime

0 komentárov

Inflácia v Turecku je najvyššia za 24 rokov a ročná miera inflácie je teraz 78,62 %. Turecký štatistický úrad zverejnil tento údaj s mesačným nárastom o 4,95 %.

Dôvodov, prečo miera inflácie stúpla na také astronomické číslo, je viacero. Vrátane rastúcich nákladov na energie a oslabovania tureckej líry. Turecko však nieje jediná krajina, ktorá čelí podobným skokom inflácie.

Turci sa obracajú na BTC ako na zabezpečenie proti inflácii

Zatiaľ čo líra oslabuje, objem BTC na LocalBitcoins v regióne výrazne vzrástol. Objemy obchodov s BTC typu peer-to-peer v prvom štvrťroku a druhom štvrťroku 2022 zaznamenali obrovský nárast v porovnaní so štvrtým štvrťrokom 2021.

V prvom štvrťroku 2022 sa objem obchodovania s LocalBitcoin zvýšil o 51 % v porovnaní so štvrtým štvrťrokom roku 2021. Zatiaľ čo objem obchodov v druhom štvrťroku 2022 vzrástol o 40 %.

Ide o výrazné nárasty, ktoré naznačujú, že verejnosť sa obracia na kryptomeny, aby ochránila svoje finančné pozície.

Uprostred všetkých týchto ekonomických otrasov turecká vláda presadzuje rôzne opatrenia. Ale aj tak sa väčšina obyvateľov obracia na kryptomeny a ani vek, ani pohlavie neovplyvňujú rozhodnutie investovať do kryptomien.

Turecká vláda sa obracia na úspory v zlate

Turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan dal najavo svoju neochotu zvyšovať úrokové sadzby a označil ich za matku všetkého zla. To viedlo k poklesu hodnoty tureckej líry a krajina možno bude musieť prijať drastické opatrenia na riešenie tohto problému.

V boji proti inflácii vláda predstavila program, ktorý bude uvedie do bankového systému zhromaždené úspory zlata. Ako hovorí vláda, vkladový účet na konverziu zlata ponúkne príjem bez rizika. Odhaduje, že v domácnostiach je zlato v hodnote približne 250 až 350 miliárd dolárov.

Turecko zakázalo platby kryptomenami v roku 2021, no nezdalo sa, že by to občanom bránilo v investovaní do tejto triedy aktív. Ak bude boj pokračovať, bude len pravdepodobnejšie, že sa vaša investícia do kryptomien zvýši. Jednotlivci sa často obracali na kryptomeny ako na zabezpečenie proti inflácii, aj keď sa zdá, že tento argument stráca váhu.

zdroj: beincrypto.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár