Turecko núti kryptoburzy, aby hlásili viac informácií o zákazníkoch

od Martin Tkáč

Turecký krypto priemysel čelí tento mesiac novým predpisom.

Turecká vláda pridala kryptoburzy na zoznam spoločností na ktoré sa vzťahujú predpisy zamerané proti praniu špinavých peňazí. Regulácia nadobudla okamžitú účinnosť a pravidlá budú platné pre všetkých 31 kryptoburz ktoré v krajine pôsobia. Na celý proces dohliada finančný strážny orgán MASAK.

MASAK bude ku kryptoburzám pristupovať rovnako ako k bankám v krajine. Od dnešného dňa musia burzy vyžadovať doklady o pobyte, doklady totožnosti a pravidelne kontrolovať ich platnosť. Musia tiež blokovať všetkých klientov, ktorých vláda zaradila na sankčné zoznamy, nahlásiť každú podozrivú obchodnú aktivitu.

Dnešné nariadenie je prvé zo série očakávaných kryptografických predpisov, o ktorých vláda tvrdí, že prídu koncom budúceho týždňa. Očakávame však, že takáto regulácia môže obsahovať daňové pravidlá a podobne ako v USA aj vyhlásenie súkromných peňaženiek.

Pred tromi týždňami centrálna banka zakázala používanie kryptomeny pri každodenných platbách a obmedzila spracovávanie platieb podobných PayPalu v obchodovaní s kryptomenou

Regulácia spôsobil zmätok: „Vláda ešte ani nedefinovala kryptomeny, nieto ešte poskytovateľov služieb kryptomien“ napriek tomu nejde o prvú zásadnú reguláciu v krajine.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár