Tri dôvody, prečo rok 2023 môže byť pre bitcoin priaznivým rokom

Po 59 percentnom zhodnotení v roku 2020 a 60 percentnom v roku 2021, nie je prepad ceny bitcoinu o 67 % dôvodom na oslavu.  

od Rastislav Vasilišin

Ale, ako raz povedal legendárny investor, Mayer Amschel Rothschild: 

„Nakupujte, keď v uliciach tečie krv, hoci aj vaša vlastná.“ 

Aj keď mal Rothschild pravdepodobne na mysli celkom iné aktíva ako bitcoin, jeho rady sú rovnako prezieravé aj v súčasnosti. 

Mnohí investori boli tento rok nútení predať svoje bitcoiny, ale ako to vždy chodí, na každého predajcu je na burze aj kupujúci. Predané bitcoiny skúpili väčšinou dlhodobí investori, ktorí majú oveľa pevnejšie ruky. Veria, že budúcnosť môže priniesť pre bitcoin exponenciálne nárasty. 

Tu sú tri dôvody, prečo by budúci rok mohol vyzerať pre najväčšie digitálne aktívum oveľa priaznivejšie.

Na scénu prichádza Wall Street

show me the money GIF

V prvom rade na bitcoinový vlak naskočili globálne banky a veľké správcovské spoločnosti. 

Či už to boli JP Morgan Chase, Morgan Stanley, Deutsche Bank alebo Goldman Sachs v roku 2021, alebo BlackRock a Fidelity v tomto roku, všetci začínajú považovať bitcoin za legitímne investičné aktívum. 

Podľa každoročného prieskumu Fidelity Digital Assets 58 % dotazovaných inštitucionálnych investorov kúpilo bitcoin v prvej polovici roku 2022 a 74 % uviedlo, že plánujú investovať do bitcoinu aj v blízkej budúcnosti. Tohto prieskumu sa zúčastnilo 1 052 správcovských spoločností v Severnej Amerike, Európe a Ázii. 

Títo inštitucionálni investori majú niekoľkonásobne vyššiu kúpnu silu, ako retailoví investori. Prijatie bitcoinu inštitúciami by mohlo výrazne navýšiť 300 miliardovú kapitalizáciu bitcoinu.  

Nové tlačenie peňazí je za dverami

Invest Federal Reserve GIF by ProBit Global

Americký Fed nemá inú možnosť, ako zasa začať s novým kvantitatívnym uvoľňovaním, čiže s tlačením nových peňazí. Ak tak v najbližšej dobe neurobí, už na budúci rok hrozí kolaps dolárového systému a americká mena príde o funkciu svetovej rezervnej meny.  

 Tu je dôvod, prečo.

 Ide o náklady na obsluhu dlhu. Len za rok 2022 pri súčasnom dlhu 31 biliónov dolárov, úrokové náklady americkej vlády za posledný rok predstavujú 747 miliárd dolárov. 

Nové tlačenie peňazí je za dverami

A to väčšinu roka boli základné úrokové sadzby takmer nulové. Pri 4 percentných sadzbách by náklady predstavovali 1,2 bilióna dolárov, čo bude najväčšia položka vo federálnom rozpočte. 

 Ak sa to zdá ako výrazný nárast, predstavme si sumu úrokových nákladov pri 8percentných sadzbách.

 Najhoršie na tom je, že pokiaľ výdavky amerického rozpočtu neustále rastú, naopak, príjmy rapídne klesajú. Napríklad, v dôsledku kolabujúcich cien akcií a dlhopisov budú dane z kapitálových výnosov v porovnaní s minulým rokom zanedbateľné. Kým náklady na správu dlhu rastú, dopyt po štátnych dlhopisoch klesá.

 Kto v takom prípade zafinancuje rekordný deficit? 

 Uhádli ste správne.

Fed. 

Biely dom sa môže už na budúci rok stať insolventným. V takom prípade vláde nezostane nič iné, ako nariadiť centrálnej banke, aby zastavila zvyšovanie sadzieb. Aj napriek rekordnej inflácii.

 Inak povedané, Fed bude nútený urobiť otočku. 

Investori vo veľkom kapitulujú

Investori sú už z predajov unavení a vo veľkom sa vzdávajú. 

GIF by MOODMAN

 

Podľa údajov Glassnode, bitcoinoví investori zaznamenali v novemberi štvrtú najhoršiu kapituláciu v histórii, keď prišli o vyše 10 miliárd dolárov.

Ako je vidieť na nasledujúcom obrázku, trhové dno bolo vždy v histórii sprevádzané výpredajmi investorov.  

Investori vo veľkom kapitulujú

To znamená, že všetci čo chceli predať, už predali a keď na trhu už nezostanú žiadni predávajúci, aktívu neostáva nič iné ako otočiť smer.  

Avšak nemusí to byť ihneď. Ako raz skonštatoval John Maynard Keynes: 

„Trh môže zostať iracionálny dlhšie, ako vy zostanete solventný.”

Všetky predošlé kapitulácie trvali dlhšie, ako investori očakávali. 

Na záver

Aj napriek tomu, že bitcoin sa držal lepšie, ako mnohé technologické akcie, 

 rok 2022 nebol rokom, na ktorý investori budú radi spomínať.

Avšak zatiaľ všetko naznačuje, že rok 2023 môže priniesť obrat na trhu. 

Prinajmenšom by mal byť oveľa priaznivejší, ako práve končiaci rok a to vďaka zvýšenému dopytu inštitucionálnych investorov, kapitulácii predajcov a obnovenému tlačeniu peňazí zo strany centrálnych bánk. 

Bitcoin by v roku 2023 už nemalo nič nezastaviť. 

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár