Trh stablecoinov musí byť rýchlo regulovaný

od Martin Tkáč

Janet Yellen, ministerka financií USA, žiada zákonodarcov, aby urýchlene prijali nariadenie o stablecoinoch. Tvrdí, že vláda musí v tejto otázke rýchlo konať.

Janet Yellen a stablecoiny

Yellen to povedala v pondelok na zasadnutí prezidentskej pracovnej skupiny pre finančné trhy. Tím diskutoval o rýchlom raste dôležitosti stablecoinov a odhalil plány na vydanie regulačných odporúčaní pre tento trh. V nasledujúcich mesiacoch budú vytvorené príslušné nariadenia, čo potvrdila agentúra Reuters.

Skupinu zaujímalo aj to, aké stabilné sú tendercoiny. Analyzovali sa tiež možné hrozby pre koncových používateľov a širší dopad trhu na finančný systém USA a národnú bezpečnosť.

Vo februári Yellen varoval, že zneužívanie aktív kryptomeny predstavuje pre USA rastúci problém. V tom čase ocenila aj pozitívny potenciál blockchainu, zároveň však varovala, že „kryptomeny sa používajú na pranie ziskov online obchodníkov s drogami a sú nástrojom na financovanie terorizmu“.

Spoluzakladateľ a generálny riaditeľ spoločnosti Circle Jeremy Allaire označil nedávne stretnutie za „veľmi významné“ a dodal, že stablecoiny zostanú na trhu a pravdepodobne sa stanú kľúčovými zložkami globálneho ekonomického a finančného systému.

Je pozoruhodné a pozitívne, že sa vodcovia americkej finančnej politiky venujú tejto téme. Je to známka toho, ako ďaleko sme už prišli a ako rýchlo sa to všetko deje.

Stablecoiny a potreba regulovať trh

Rast trhu so stabilnými hotovosťami bol tento rok enormný, pretože sa zvýšil dopyt po decentralizovanom financovaní. To všetko však provokuje politikov k regulácii tohto priestoru.

Predseda Federálneho rezervného systému Jerome Powell, ktorý minulý týždeň hovoril o stablecoinoch, zdôraznil potrebu vytvoriť pevný regulačný rámec pre „stabilné kryptomeny“.

„Ak máme byť významnou súčasťou platobného sveta, potrebujeme vhodný regulačný rámec ktorý, úprimne povedané, nemáme“

Na tomto trhu je najväčšia obava z projektu Tether, ktorý je obviňovaný z toho, že v skutočnosti nemá žiadny dolár na podporu svojho stablecoinu.

Keď v máji celková ponuka stablecoinov presiahla hranicu 100 miliárd dolárov, vyvolalo to medzi finančnými regulátormi poplach. Znepokojuje ich nedostatočná regulácia v tomto sektore vrátane neprehľadnosti spôsobu, akým sa emitujú stabilcoiny.

zdroj: bitcoin.pl, twitter.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár