Trh s NFT má nového lídra. Spoločnosť OpenSea oznámila zavedenie nulových poplatkov s cieľom vrátiť sa na stupne víťazov

Platforma OpenSea, ktorá v posledných rokoch viedla trh NFT z hľadiska objemu obchodovania, narazila na horizonte na vážneho konkurenta. Spoločnosť Blur bola uvedená na trh len v októbri minulého roka, ale veľmi rýchlo si získala dobrú povesť medzi investormi. Napriek svojmu mladému „seniorstvu“ na trhu nekonvertibilných aktív platforma predbehla globálneho lídra, pokiaľ ide o denné obchodovanie s tokenmi založenými na Ethereu.

od Simona

Newsletter news

OpenSea padá zo stupňov víťazov

18. februára prešla štafeta lídra trhu s NFT z rúk OpenSea do rúk Blur. Ako informoval Nansen, na mladej, len päť mesiacov starej platforme denný objem obchodovania s nevymeniteľnými tokeny založenými na blockchaine Ethereum predbehol úrovne z OpenSea. Je to spôsobené tým, že investori sa obrátili na Blur v očakávaní vyšších výnosov zo svojich investícií do NFT.

OpenSea v nadväznosti na tieto udalosti oznámila, že realizuje špeciálny plán, aby opäť získala vedúce postavenie a prilákala používateľov.

Denný objem obchodov na hlavných obchodných platformách NFT.

Zdroj: Nansen

Platforma oznámila zaradenie špeciálneho akčného plánu, ktorý sa zameriava na tri hlavné body. Jedným z nich je systém nulových poplatkov, ktorý by mal byť zavedený do určitého času. Zároveň dodala, že sa zmenia možnosti zárobku pre tvorcov digitálnych diel a na platforme bude platiť rovnaká politika ako na iných trhoch.

OpenSea potvrdila, že niektorí jej používatelia odišli ku konkurencii kvôli lepšej ponuke a ziskovosti obchodovania s nevymeniteľnými tokenmi. Práve z tohto dôvodu majú nové opatrenia platformy pomôcť obnoviť jej dominantné postavenie v tomto sektore.

Platforma však zdôrazňuje, že dbá na ochranu zárobkov tvorcov vo všetkých zbierkach. Spoločnosť vyzdvihla podporu Filtra, čo je funkcia, ktorá mala tvorcom pomôcť zabezpečiť si príjmy z ďalšieho predaja ich diel. Zistilo sa však, že táto možnosť blokuje odporúčania z trhov, ktoré majú rovnaké pravidlá.

Dosiahnutie výhody spoločnosti Blur z hľadiska objemu transakcií možno pripísať práve jej politike autorských poplatkov. V možnostiach licenčných poplatkov medzi Blur a OpenSea možno vidieť významné rozdiely.

„Súčasná licenčná politika OpenSea bráni tomu, aby zbierky kdekoľvek zarábali na licenčných poplatkoch. Uviedli na to rôzne dôvody (pozri často kladené otázky), ale v dôsledku toho sú tvorcovia obmedzení na získavanie licenčných poplatkov vždy len na jednej platforme.“

Počas licenčných stretov medzi týmito dvoma trhmi členovia komunity NFT poukazujú na dôležitosť konkurencie v odvetví. Keby nebolo akcie konkurenčných platforiem, ktoré zavádzajú nulové licenčné poplatky, giganti trhu, ako je OpenSea, by si mohli dovoliť pravidelne zvyšovať svoje štruktúry poplatkov. To by zase negatívne ovplyvnilo tvorcov a zberateľov digitálnych diel.

Okrem toho spoločnosť OpenSea oznámila, že bude pokračovať v testovaní rôznych stratégií s cieľom identifikovať najväčšie potreby členov komunity NFT. Existujú však špekulácie, že platforma v budúcnosti zvýši poplatky, keď sa jej podarí výrazne predbehnúť svojich konkurentov.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár