Trh s kryptomenami zažíva pred zasadnutím americkej centrálnej banky poklesy

od Simona

Trh s kryptomenami žiari na červeno. Bitcoin, Ethereum a ďalšie veľké digitálne aktíva začali klesať. Dôvodom je očakávanie, že Federálny rezervný systém na svojom najbližšom zasadnutí, ktoré sa začalo dnes a potrvá dva dni, zvýši svoju referenčnú úrokovú sadzbu o 0,75 %. Ak sa tak stane, pôjde o najväčší nárast za takmer tri desaťročia.

NEWSLETTER okrypte.sk

Korekcia trhu pred zasadnutím FEDu

V čase písania tohto článku smeruje bitcoin na juh, pričom jeho cena klesla na týždenné minimum 20 885,06 USD. Ide o pokles o 4,03 % za posledných 24 hodín. Ethereum, druhá najväčšia kryptomena na trhu, stráca denne 5 % svojej hodnoty. Jeden ETH v súčasnosti stojí 1 388,38 USD.

Z prvej desiatky kryptomien z hľadiska trhovej kapitalizácie dnes najviac stráca cardano (ADA). Kurz tejto kryptomeny stráca počas dňa takmer 7 %. Potom solana s korekciou 5,78 % a dogecoinom 5,06 %.

Kombinovaná trhová kapitalizácia všetkých digitálnych mincí medzitým klesla z 1,08 bilióna dolárov na 1 bilión dolárov.

K poklesu sadzieb kryptomien dochádza deň pred dvojdňovým zasadnutím Federálneho rezervného systému. Ekonómovia očakávajú, že sa skončí ďalším zvýšením úrokovej sadzby zo strany americkej centrálnej banky o ďalších 75 bázických bodov.

Predstavitelia Fedu už tento rok zvýšili svoje referenčné úrokové sadzby pre krátkodobé pôžičky o 1,5 %, vrátane o 75 bázických bodov v júni. Bol to najväčší takýto nárast za takmer tri desaťročia.

klesanie btc

Odborníci odporúčajú byť opatrní

Ak sa pochmúrne scenáre ďalšieho zvýšenia úrokových sadzieb ukážu ako správne, trh s kryptomenami sa môže naďalej prehlbovať do poklesov.

Skúsenosti dôvtipných investorov, že Fed je blízko k rozhodnutiu pre menšie zvýšenie až do konca tohto roka, čo by mohlo v konečnom dôsledku zvrátiť sadzbu, budú pravdepodobne poháňané známkami vrcholiacej inflácie. K tomu sa pridávajú obavy, že ekonomika môže čoskoro upadnúť do recesie.

„Zdá sa, že trh počíta s tým, že Fed bude čeliť tvárou v tvár zlým ekonomickým údajom, a nevieme, či bude, všetky doterajšie signály zdôrazňovali ich zameranie na infláciu a pravdepodobne uvidíme pokračovanie odhodlania, kým inflácia nepreukáže jasné známky vrcholu alebo že ekonomika je v oveľa horšom stave, ako sme očakávali,“ komentuje Noelle Acheson, vedúca analýzy trhu v Genesis Global Trading.

Fed vyhlasuje, že nemieni opustiť svoju sprísňovaciu politiku, kým inflácia výrazne neklesne k ročnému cieľu 2 %. Miera inflácie indikovaná centrálnou bankou, jadrový index spotrebiteľských cien (core PCE), dosiahli v máji 6,3 %. O mesiac neskôr, v júni, sa inflácia CPI v porovnaní s predchádzajúcim rokom zvýšila o 9,1 %, čím dosiahla najvyššiu úroveň za posledných 40 rokov. Viac sme o tom písali tu.

Akýkoľvek krok Federálneho rezervného systému môže byť podmienený výrazným poklesom indexu spotrebiteľských cien (CPI). Zahŕňa okrem iného nestabilnú zložku potravín a energie a má veľký vplyv na spotrebiteľské potreby Američanov.

„Zatiaľ čo správy o obnovení dodávok pšenice a návrate na úroveň pred inváziou pomôžu. Rovnako ako ďalšie poklesy iných komodít, minulé zvýšenia cien CPI a PCE boli rozsiahle a poukazovali na ďalšie zvyšovanie,“ dodáva Acheson, komentujúc problém vývozu potravín z Ukrajiny a jej vojny s Ruskom.

Keďže sektor nehnuteľností je čoraz problematickejší, ekonomika ako celok sa javí ako odolná vďaka silnému rastu pracovných miest a miezd. Miera sprostredkovania zamestnania v Kansas City dosiahla tento rok najvyššiu úroveň od konca 90. rokov minulého storočia.

Na základe údajov tohto druhu si Federálny rezervný systém dovoľuje ďalej sprísňovať, čo znamená, že takzvaný „jastrabí obchod“ s nákupom dolárov a predajom rizikových aktív môže naďalej narúšať trhy, vrátane sektora kryptomien.

Svetlo v tuneli

David Duong, vedúci inštitucionálneho výskumu v Coinbase Global, sa domnieva, že býčia dolárová pozícia sa zdá byť prehnaná. V závislosti od toho, aké rozhodnutia prijme Federálny rezervný systém tento týždeň, dodáva.

Coindesk nedávno zverejnil výsledky prieskumu medzi manažérmi fondov z Bank of America. Mnohí z nich vsádzajú dlho na americké doláre a zásoby ropy. Tento typ investičného rizika často predznamenáva stúpajúci trend.

Podľa Duonga bude nejaký čas trvať, kým sa býčí trh v sektore kryptomien zotaví:

„Ale aj keď to najhoršie pre kryptomeny je už pravdepodobne za nami, myslím si, že potrebujeme ešte pár mesiacov, aby sa situácia stabilizovala, kým sa digitálne aktíva ako bitcoin začnú definitívne zotavovať.“

zdroj: decrypt.co

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár