Transakčné poplatky v sieti ethereum sa zvýšili o 300%

od Martin Tkáč

Poplatky za ethereum opäť stúpli, tentoraz o približne 300%. K zvýšeniu cien plynu mohli prispieť dva samostatné faktory – kolaps celého trhu a vydanie novej zbierky nevymeniteľných tokenov (NFT).

Poplatky za etherea sa zvýšili na najvyššiu úroveň od mája

Poplatky za ethereum opäť stúpli. Tentoraz sa zvýšili o približne 300% za jeden deň. Podľa údajov YCharts dosiahli včera (7. septembra) najvyššiu úroveň od konca mája – 21,29 USD.

Čo spôsobilo zvýšenie transakčných poplatkov ETH?

Existujú dva faktory, ktoré mohli spôsobiť také veľké nárasty. Po prvé, včerajší všeobecný kolaps poplatky určite ovplyvnil.

Ako bolo včera oznámené, poklesy v priebehu niekoľkých hodín zrušili krátke aj dlhé pozície v hodnote viac ako 2,5 miliardy dolárov. To všetko vďaka tomu, že bitcoin klesol pod 43 000 dolárov a ETH pod 3 000 dolárov.

Tento typ udalosti zvyčajne spôsobuje medzi investormi paniku. Ľudia zaplavujú burzy vrátane decentralizovaných a pokúšajú sa predať svoje pozície a zabrániť ďalším stratám. To zase spôsobuje nárast počtu transakcií a tým aj zvýšenie poplatkov. Stáva sa to zakaždým, keď dôjde k náhlemu pohybu na obidve strany.

Okrem krachu je tu ešte jedna udalosť, ktorá mohla tiež pôsobiť ako katalyzátor zvyšovania poplatkov. Projekt NFT s názvom „The Seven“ včera skončil s predpredajom. Mnoho používateľov uviedlo, že na dokončenie transakcie museli obetovať veľa plynu. Niektorí z nich dokonca tvrdili, že napriek vysokému poplatku transakcia aj tak neprebehla.

zdroj: pixabay.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár