Transakčné poplatky na sieti ETH klesajú

od Martin Tkáč

Transakčné poplatky bitcoinu a etherea klesajú o 70% – 80%, pretože ceny mincí ustupujú zo svojich vrcholov.
Priemerné náklady na používanie blockchainu Etherea klesli zo stredajších 69,92 dolárov za transakciu na 20,06 dolára, vyplýva to z údajov spoločnosti Bitinfocharts. V rovnakom časovom období spotová cena ETH  dosiahla vrchol ale následne klesla z historického maxima 4 358 dolárov na 3 183 dolárov čo činilo celkový pokles 27 %.

Pred prudkým nárastom trhu v roku 2021 by súčasný priemerný poplatok spoločnosti Ethereum vo výške 20 dolárov bol s určitou rezervou historicky najvyšší. Už v roku 2020 boli priemerné náklady na používanie nižšie ako 0,10 USD. Rýchly nárast nákladov na používanie Etherea nastáva po vzniku decentralizovaných finančných aplikácií, ktoré v súčasnosti tvoria štyri z piatich najlepších plynových horákov blockchainu a zvýšenej pozornosti, ktorá sa blockchainu venovala počas boomu trhu v roku 2021.

Denný počet používateľov Ethereum sa od začiatku roka 2020 zvýšil štvornásobne, podľa Bitinfocharts sa zvýšil z približne 400 000 na 1,6 milióna.

Podobný trend bol aj v prípade bitcoinu, ktorý zaznamenal pokles poplatkov za transakcie o 81% od polovice apríla, keď sa cena mince BTC blížila k 65 000 dolárov. Priemerné transakčné náklady okolo 62,77 USD znamenali pre BTC nové historické maximum, ktoré presiahlo maximum 55 USD za rok 2017, čo bol vrchol bitcoinu v tom čase.

Cena bitcoinu bola v pondelok skoro ráno na cene 42 440 dolárov, čo predstavuje 34% pokles od nedávneho maxima v apríli. Dominancia bitcoinu, ktorá meria podiel bitcoinu na celkovej kapitalizácii trhu s kryptomenami, klesla v pondelok na iba 39,9%.

Aj keď to vo všeobecnosti naznačuje rastúci trh s altcoinami, môže byť toto číslo zavádzajúce aj z dôvodu rozdielu vo veľkosti stropu kryptomeny v rôznych časoch. Napríklad v roku 2017 sa dominancia bitcoinu na trhu blížila k 90%, ale globálny trhový strop bol iba 2 miliardy dolárov alebo 0,1% z toho, čo je teraz. Zároveň môže hodnotu globálneho trhového stropu ľahko zvýšiť každý, kto spustí svojvoľný token s vysokou ponukou a dokonca len so skromnou vyvolávacou cenou.

zdroj: cointelegraph.com, pixabay.com

 

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár