Transakcia v sieti Solana spotrebuje menej energie ako dve vyhľadávania Google

od Martin Tkáč

Nedávna správa nadácie Solana zistila, že transakcia v sieti Solana spotrebuje menej energie ako dve vyhľadávania Google. Navyše spotrebuje približne 24-krát menej energie ako nabíjanie telefónu. Nadácia zaznamenala podrobnosti o spotrebe energie siete Solana v správe z novembra 2021.

NEWSLETTER OKRYPTE.SK

Povedala, že uzavrela zmluvu s poradcom pre energetiku a klímu Robertom Murphym, aby jej spočiatku pomohol „sformulovať environmentálny dopad transakcií vykonaných na blockchaine Solana“.

V správe sa uvádzalo:

Transakcie sú stavebnými kameňmi Solana. Nákup NFT, uskutočnenie transakcie alebo iné činnosti, ktoré môžete so Solanou vykonávať, sú všetky transakcie.

Spotreba energie Solana

Správa odhalila, že jedno vyhľadávanie Google spotrebuje 1080 joulov (J) energie. Jedna transakcia na Solane je zase 1836 J. Pre porovnanie, na napájanie LED žiarovky na hodinu potrebujete asi 36 000 J.

Navyše na jednu ETH2 transakciu pripadá 126 000 J. Zároveň dodal, že celá sieť Solana spotrebuje približne 3 186 000 kWh ročne. Toto množstvo energie sa rovná spotrebe elektriny 986 amerických domácností.

Sieť Solana je menej decentralizovaná ako bitcoin a ethereum. Má 1196 overovacích uzlov, ktoré spracujú 20 miliónov transakcií ročne. Je založený na mechanizme konsenzu Proof of Stake (PoS), ktorý vyžaduje menej energie v porovnaní s mechanizmom Proof of Work (PoW).

Bitcoin a Ethereum využívajú metódu PoW. To spôsobuje, že spotrebúvajú obrovské množstvo elektriny. Podľa správy Solana Foundation spotrebuje jedna bitcoinová transakcia 6 995 592 000 J. Taktiež každá transakcia Ethereum spotrebuje 692 820 000 J. Po prechode na PoS bude ETH 2.0 pravdepodobne využívať o 99 percent menej energie ako súčasný mainnet.

Majk Spirit NFT

Nadácia sľubuje nižšiu spotrebu energie

Aj pri zníženej spotrebe energie plánuje Solana Foundation ďalej znižovať vplyv ekosystému Solana na životné prostredie. Do konca roka bude predstavený nový program, hovorí. Umožní to sieti overovateľov spoločnosti Solana stať sa uhlíkovo neutrálnou a vyvážiť ekologickú stopu ekosystému.

Správa zhŕňa:

Solana Foundation bude naďalej vydávať pravidelné správy o využívaní energie Solana a podnikať kroky na minimalizáciu vplyvu ekosystému na životné prostredie.

Ripple (XRP) je ďalšou nízkoenergetickou alternatívou. Na transakciu spotrebuje 28 440 joulov. Podľa správy, ktorú Ripple zverejnil minulý rok, by energia spotrebovaná na milión transakcií v sieti mohla svietiť žiarovkou 79 000 hodín. Pre porovnanie, energia spotrebovaná na milión transakcií BTC dokáže napájať žiarovku 4,51 miliardy hodín. S takým obrovským rozdielom Ripple zistil, že XRP je 57 000-krát efektívnejšie ako BTC.

zdroj: decrypt.co, pixabay.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár