TOP 10 najväčších hodlerov Bitcoinu na svete

od Martin Tkáč

Práve v tomto článku sa dozviete, kto drží najväčšie množstvo Bitcoinu. Nahliadneme do peňaženiek najväčších hodlerov na svete. 

Satoshi Nakamoto

Tajomný tvorca Bitcoin je prezývaný ako „Satoshi Nakamoto.“ O jeho identite sa vedie niekoľko diskusii a existuje rada teórii… Nikto však nevie, kto v skutočnosti Satoshi je. Vieme len, že vyťažil veľké množstvo mincí, ktoré v súčasnosti stále vlastní, resp. stále sa nachádzajú na rovnakých adresách. Množstvo sa odhaduje na približne 1,1 milióna jednotiek, každá v aktuálnej hodnote okolo 35.000$.

Kryptoburzy

Coinbase, Binance a Okex držia dohromady 1,356 milióna BTC. Burzy sú dnes najväčšími bitcoinovými hodlermi na svete. Tieto bitcoiny sú väčšinou uložené v studených peňaženkách, ktoré ich chránia pred kybernetickými útokmi.

zdroj: chain.info

Grayscale

Spoločnosť Grayscale pokračuje v prekonávaní rekordov vďaka rastúcim požiadavkám od inštitucionálnych investorov. Bitcoin v ich fondoch zaberá väčšinovú kompozíciu. Grayscale ho aktuálne drží v množstve 617-tisíc.

Bulharsko

V máji 2017 bulharské orgány činné v strestnom konaní zasiahli proti organizovanému zločinu a zadržali 213 519 bitcoinov. To by stačilo na splatenie štvrtiny štátneho dlhu zeme. Bulharsko sa tým radí k najväčším hodlerom.

FBI

V septembri 2013 FBI rozprášila notoricky známy „bazar drog na dark webe“ Silk Road a zabavili 144 000 bitcoinov. Väčšinu z nich predala Barrymu Silbertovi a ďalším záujemcom. Tak či onak stojí za zmienku, že aj americká vláda a jej inštitúcie sa pripojili k najväčším vlastníkom Bitcoinu.

Mt. Gox

Obete obrieho hacku kryptomenovej burzy Mt. Gox dodnes čakajú na vrátenie mincí. Odcudzených bolo 850 000 a nie všetky sa vrátia. Vrátia sa tie, ktoré zostali od roku 2014, od tej doby ich cena vzrástla 60-násobne. Momentálne Mt. Gox drží takmer 142-tisíc mincí.

Block.one

Spoločnosť Block.one stojí za kryptomenou EOS. Táto spoločnosť vlastní celkovo 140-tisíc jednotiek Bitcoinu.

MicroStrategy

„Najhlasnejšia“ spoločnosť, ktorá rozvírila hlavnú tému kryptotrhu v roku 2020 – vstup inštitucionálnych investorov. Spoločnosť MicroStrategy sa stala ťahúňom, ktorá vytvára cestu spoločnostiam, ktoré si chcú vložiť voľné finančné prostriedky do digitálneho zlata. Aktuálne držia 71-tisíc BTC.

Dvojičky Winklevossoví

V roku 2013 si bratia kúpili 1,5 milióna Bitcoinov za 11 miliónov dolárov. Využili na to peniaze z vyrovnania súdneho sporu s Zuckerbergom, kde získali 65 miliónov dolárov. Dvojičky momentálne vlastnia asi 1% všetkých bitcoinov.

„Odpad“

K najväčším bitcoinovým hodlerom patrí aj „kôš“, kam neskúsení bitcoineri každoročne hádžu nezanedbateľné množstvo BTC. Odhaduje sa, stratené mince siahajú až do miliónového množstva. Sú prípady, kedy sa ľudia pokúšajú hľadať stratené zariadenia s uloženými heslami k množstvu bitcoinov.

zdroj: bitcointreasuries.org

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár