TOP 10 najbohatších ľudí v kryptomenách

od Martin Tkáč

Na svete je veľa bohatých ľudí. Od Elona Muska, cez Zuckenberga a končiac Billom Gatesom. S rastúcim boomom v oblasti digitálnych aktív však aj krypto vývojári, investori a zakladatelia búrz budujú obrovské majetky. Na základe rebríčka entepreneur.com sme pre vás pripravili zoznam 10 najbohatších investorov do kryptomien!

NEWSLETTER OKRYPTE.SK
Stojí za zmienku, že nie každý v tomto rebríčku prezradil svoje podiely. Tento rebríček tiež poukazuje na relatívne rodiacu sa povahu tohto odvetvia a zahŕňa ľudí, ktorí začali podnikať a vytvorili mince, no dnes sú považovaní za miliardárov a multimilionárov na základe trhových ocenení, objemu obchodu a držby kryptomien.

Pravdepodobne sú niektoré odhady ďaleko od pravdy. Iste, niektorí ľudia boli z tohto zoznamu vynechaní. Najmä preto, že decentralizovaný charakter digitálnych aktív umožňuje mnohým milionárom zostať v tieni.

1. Satoshi Nakamoto

Skutočná identita Satoshi Nakamota nie je známa. Toto je však osoba, ktorá vytvorila Bitcoin. Podľa odhadov vlastní Nakamoto 1 milión bitcoinov. V prepočte na dnešné peniaze to predstavuje približne 60 miliárd dolárov. Táto suma z neho robí jednoznačne najbohatšieho človeka vo svete kryptomien.

Nevieme však, či tieto zdroje ešte má, alebo či vôbec žije.

2. Bankman-Fried Sam

Samotný Bankman-Fried je jedným z najbohatších krypto investorov, akých poznáme. To všetko vďaka svojej burze FTX a obchodnej spoločnosti Alameda Research. Bankman-Fried spustil FTX v roku 2019. Platformu vybudovali „obchodníci, pre obchodníkov“. V súčasnosti je jednou z popredných búrz na nákup a predaj derivátov kryptomien.

3. Brian Armstrong

Brian Armstrong je generálnym riaditeľom Coinbase Global, najväčšej burzy kryptomien v Spojených štátoch. Bývalý softvérový inžinier Airbnb spoluzakladal Coinbase v San Franciscu v roku 2012 s bývalým obchodníkom s menami Fredom Ehrsamom.

Coinbase vstúpila na Nasdaq prostredníctvom priamej ponuky 14. apríla 2021, pričom nakrátko dosiahla trhovú kapitalizáciu 100 miliárd dolárov. Armstrong vlastní približne 19% podiel v Coinbase a má odhadovanú čistú hodnotu 14,7 miliardy dolárov.

4. Chris Larsen

Chris Larsen je spoluzakladateľ a prezident platobného protokolu kryptomeny Ripple a kryptomeny XRP. Zahŕňa viac ako 100 klientov spoločnosti Ripple, takých gigantov ako American Express a Santander.

Larsen odstúpil z funkcie generálneho riaditeľa spoločnosti Ripple v decembri 2016, ale stále je výkonným predsedom. Jeho majetok sa odhaduje na 6 miliárd dolárov.

5. Joseph Lubin

Joseph Lubin je jedným zo zakladateľov Etherea. Okrem toho stojí za Consensys, blockchainovým softvérom, ktorý pomáha vývojárom, firmám a ľuďom na celom svete vytvárať aplikácie novej generácie, prevádzkovať finančnú infraštruktúru a pristupovať k decentralizovaným sieťam.

Lubin je kanadský podnikateľ, ktorý založil švajčiarsku spoločnosť EthSuisse. Táto spoločnosť prispieva k rozvoju Etherea. Prostredníctvom EthSuisse Lubin pracoval na rozšírení možností technológie blockchain na ukladanie programov okrem údajov. Ba čo viac, uľahčovala, overovala alebo presadzovala rokovania či realizáciu smart kontraktov. Lubin bol tiež zapojený do medziodvetvových skupín na vývoji riešení problémov správy v blockchainovom priemysle. Jeho osobný majetok sa od roku 2021 odhaduje na 5 miliárd dolárov.

Majk Spirit NFT

6. Changpeng Zhao

Changpeng Zhao je zakladateľom jednej z najväčších svetových búrz s kryptomenami podľa objemu obchodov. Zhao bol predtým súčasťou tímu, ktorý vyvinul Blockchain.info a tiež pôsobil ako hlavný technologický riaditeľ spoločnosti OKCoin. Binance sa v súčasnosti môže pochváliť viac ako 6 miliónmi používateľov. Má aj svoj vlastný token, Binance coin (BNB).

Vo februári 2018 ho časopis Forbes zaradil na tretie miesto v zozname „Najbohatších ľudí vo svete kryptomien“. Predpokladá sa, že od roku 2021 nazhromaždil osobný majetok vo výške viac ako 5 miliárd dolárov.

7. Tyler a Cameron Winklevossovci

Bratia Cameron a Tyler Winklevoss v roku 2014 spoluzakladali kryptoburzu Gemini. Dnes spracuje približne 200 miliónov dolárov denne v transakciách. Cameron je generálny riaditeľ Gemini, Tyler je jeho generálnym riaditeľom. Bývalí olympijskí veslári sú známi najmä tým, že obvinili Marka Zuckerberga z ukradnutia ich nápadu na sociálnu sieť. Na investíciu do Bitcoinu použili časť právneho vyrovnania vo výške 65 miliónov dolárov s generálnym riaditeľom Facebooku.

Dvojčatá stále vlastnia okolo 70 000 bitcoinov okrem iných digitálnych aktív. Ich osobný majetok sa odhaduje na 4,3 miliardy na jedného z nich.

8. Fred Ehrsam

Fred Ehrsam je americký obchodník a investor, ktorý je spoluzakladateľom a riadiacim partnerom Paradigm, investičnej spoločnosti v oblasti kryptomien.

Je tiež spoluzakladateľom Coinbase s Brianom Armstrongom, aj keď tam nemá aktívnu úlohu.

Jeho majetok sa odhaduje na 3,5 miliardy dolárov.

9. Micree Zhan

Micree Zhan spolu s Jihan Wu v roku 2013 založil čínsky gigant na ťažbu kryptomien Bitmain Technologies. Po dlhom boji o moc s Wu a ďalšími vedúcimi pracovníkmi Bitmain bol Zhan v októbri 2019 vylúčený zo spoločnosti. Bitmain je najväčšia čínska spoločnosť na ťažbu digitálnych mien, ktorá sa špecializuje na predaj ASIC minerov. Zhan zostáva jej najväčším akcionárom.

Jeho majetok sa odhaduje na 3,2 miliardy dolárov.

10. Jed McCaleb

McCaleb bol prvým priekopníkom v blockchainovom priestore, ktorý pomohol spustiť tri slávne spoločnosti zaoberajúce sa kryptomenami. V roku 2010 vytvoril Mt. Gox, prvú veľkú burzu, ktorú predala o rok neskôr predtým, ako bola napadnutá. McCaleb tiež spoluzakladal Ripple v roku 2012, ale čoskoro odišiel pre nezhody s ostatnými zakladateľmi. Jeho ďalším počinom v roku 2014 bolo spoluzaloženie Stellar, konkurenta Ripple, s cieľom urýchliť cezhraničné platby.

Väčšina McCalebovho bohatstva pochádza z odhadovaných 3,4 miliardy XRP, ktoré stále vlastní. Spočiatku ako zakladateľ Ripple získal až 9 miliárd tokenov.

Jeho krypto aktíva majú hodnotu okolo 3 miliárd dolárov.

zdroj: bitcoin.pl, pixabay,com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár