Tim Cook verí, že metaverse nebude úspešné. Poukázal na potenciál inej technológie

Stane sa metaverse prelomovou technológiou? Skeptický voči tomu je napríklad Tim Cook, ktorý šéfuje Applu. Budúcnosť podľa neho patrí inej technológii, ktorá spustí internetovú revolúciu.

od Martin Tkáč

Newsletter news
Tim Cook pochybuje o úspechu metaverse

Generálny riaditeľ spoločnosti Apple Tim Cook v nedávnom rozhovore pre Dutch Bright vyjadril značný skepticizmus o metaverse a vízii Marka Zuckerberga, ktorého spoločnosť Meta do tejto novej technológie výrazne investuje.

Vždy si myslím, že je dôležité, aby ľudia chápali, čo je niečo. A naozaj si nie som istý, či priemerný človek dokáže vysvetliť, čo je metaverse, povedal Cook.

Čo je metaverse? Podľa Wikipédie „vo futurizme a sci-fi je metaverse hypotetickou iteráciou internetu ako jedného univerzálneho a pútavého virtuálneho sveta“.

Pojem metaverse sa prvýkrát objavil v románe Neala Stephensona Blizzard. Tam to znamenalo alternatívny digitálny svet, kde ľudia fungovali cez avatarov. V posledných rokoch sa nápad vrátil medzi inými vo filme „Ready Player One“.

AR je niečo s veľkým potenciálom

Cook nie je fanúšikom metaverse, ale identifikoval inú technológiu, ktorá by sa mohla ukázať ako prelomová. Ide o tzv rozšírená realita (AR). Vďaka nemu sa virtuálne obrazy prekrývajú so skutočným svetom.

„Myslím si, že AR je pokročilá technológia, ktorá ovplyvní všetko,“ povedal prezident spoločnosti Apple. – Predstavte si, že by ste zrazu mohli učiť s AR a predvádzať veci ako je toto. Alebo v medicíne a tak ďalej,“ dodal.

Podľa jeho názoru sa jedného dňa „naozaj pozrieme späť a zamyslíme sa nad tým, ako je možné, že sme kedysi žili bez tejto technológie“. Dokonca zašiel ešte ďalej a povedal, že rozšírená realita bude stáť za revolúciou podobnou tej, ktorú spustil internet.

Pamätajte však, že Apple údajne pripravuje vlastný hardvér pre AR. Ten sa môže na trhu objaviť už budúci rok. Je možné, že tento názor Cooka pochádza zo stratégie, ktorú zvolila jeho spoločnosť.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár