Tim Berners-Lee, kritizoval trh s kryptomenami

Tim Berners-Lee - vynálezca WWW - sa vyjadril ku kryptomenám. Podľa neho sú "nebezpečné" a investovanie do nich sa podobá hazardným hrám.

od Martin

Newsletter news
Tim Berners-Lee hovorí o kryptomenách

V rozhovore pre CNBC britský počítačový vedec, ktorý je známy najmä vďaka vytvoreniu World Wide Webu – Tim Berners-Lee – varoval investorov, aby sa držali ďalej od kryptomien. Zdôraznil, že „investovanie do niektorých vecí, ktoré sú čisto špekulatívne, nie je“ to, čo chce robiť.

Trh s kryptomenami tiež označil za „nebezpečný“ a videl paralely medzi jeho súčasným stavom a internetovou bublinou z konca 90. rokov 20. storočia. Vtedy boli internetové spoločnosti populárne a prúdili do nich kolosálne sumy kapitálu.

Samozrejme, aj on má pravdu – na trhu sa vtedy veľa špekulovalo, čo sa skončilo krachom. Až na to, že – na čo zrejme zabúda – spoločnosti ako eBay a Amazon prežili tieto ťažké časy a dnes sú lídrami v odvetví.

Berners-Lee sa domnieva, že jedinou výhodou bitcoinu a altcoinov je ich schopnosť rýchlo prenášať hodnotu. On sám však uprednostňuje fiat meny.

Podobný názor má aj Charlie Munger

Ďalším otvoreným kritikom odvetvia kryptomien, ktorý naň má rovnaký názor ako Berners-Lee, je americký miliardár a investor Charlie Munger. Je tiež pravou rukou Warrena Buffetta. Nedávno označil digitálne aktíva za „hazardné zmluvy“, ktoré nie sú ani menami, ani komoditami, ani cennými papiermi.

Je presvedčený, že predstavujú vážnu hrozbu pre hospodársku stabilitu USA, a keby to bolo na ňom, sám by ich zakázal. Pochválil čínsku politiku zákazu digitálnych mien.

Nedávno vyhlásil, že kryptomeny sú „bezcenné“ a „úplne, absolútne šialené, hlúpe možnosti hazardu“. Považuje za vyslovene „smiešne“, že by niekto chcel kupovať takéto aktíva. Tých, ktorí s jeho názorom nesúhlasia, označil za „idiotov“.

Samozrejme, obaja muži majú právo na svoj názor. O to viac, že odvetvie kryptomien má za sebou ťažké obdobie plné bankrotov, škandálov a klesajúcich ocenení popredných aktív. Toľko o tom, že takmer všetky finančné trhy vrátane dokonca aj zlata majú za sebou ťažký rok.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár