The Merge teoreticky zníži bezpečnosť Etherea, domnieva sa odborník na kybernetickú bezpečnosť

Expert na kybernetickú bezpečnosť povedal pre Cointelegraph, že The Merge by spôsobilo, že sieť Ethereum bude zraniteľnejšie.

od Simona

Newsletter news

Varovanie pred The Merge

Bezpečnostný expert požadujúci anonymitu v rozhovore pre Cointelegraph vysvetlil, že na rozdiel od systémov Proof-of-Work (PoW) systémy založené na Proof-of-Stake (PoS) vopred informujú overovateľov uzlov, aké bloky budú kontrolovať, čím im umožňujú plánovať útoky.

Odborník na kybernetickú bezpečnosť, ktorého cituje portál, je vývojár blockchainu pracujúci na blockchaine druhej vrstvy PoS.

Výskumník vysvetlil, že zneužitie by sa teoreticky mohlo vyskytnúť v reťazci „post-Merge“ siete Ethereum. To bude možné, ak sa validátorom podarí nastaviť dva po sebe idúce bloky na validáciu.

„Z hľadiska ekonomickej bezpečnosti táto medzera relatívne uľahčuje spustenie týchto útokov,“ povedal.

Expert povedal, že zatiaľ čo mineri môžu skontrolovať aj ďalšie dva bloky v sieťach PoW, ide o „čisté šťastie“ a nedáva im čas na plánovanie útoku.

Investorov ETH však upokojil.

„PoS má dostatočné praktické zabezpečenie a v skutočnosti nezáleží na tom, že teoreticky nie je tak bezpečný ako PoW. Je to stále veľmi bezpečný systém,“ dodal.

Okrem toho „bezpečnosť PoS sa bude naďalej zvyšovať“, keďže vývojári Ethereum pracujú na riešeniach, ktoré zmiernia vyššie spomínanú hrozbu.

The Merge v sieti Ethereum sa má uskutočniť 15. septembra o 2:30 UTC času (podľa Blocknative’s Ethereum Merge Countdown). Očakáva sa, že prechod na PoS spôsobí, že sieť Ethereum bude oveľa menej energeticky náročná.

The Merge

Politická ochrana

Navyše je tu ešte jeden prvok skladačky, o ktorom portálom citovaný odborník nehovoril. Politici v USA a EÚ venujú čoraz väčšiu pozornosť energetickej spotrebe bitcoinových sietí. Odpoveďou na to môžu byť viac či menej rafinované pokusy zakázať ťažbu kryptomien. Po prechode na PoS už nebude Ethereum hroziť takýmto konaním úradov.

Tvorca Cardana nedávno poukázal na vyššie uvedený problém, o ktorom si môžete prečítať tu.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár