Tether sa úplne zotaví s dolárom po páde Terra

Tether dosiahol stabilitu s dolárom po páde Terra

0 komentárov

Tether (USDT), najväčší stablecoin podľa trhovej hodnoty, dosiahol stabilitu po prvýkrát za viac ako dva mesiace.

NEWSLETTER okrypte.sk
USDT sa zotavuje

Stablecoin USDT konečne obnovil svoju fixáciu voči USD. 20. júla dosiahol hodnotu tesne pod 1 dolár a odvtedy zostal stabilný. Ide o prvý zaznamenaný prípad od pádu algoritmického stablecoinu TerraUSD začiatkom mája tohto roku.

Token UST ekosystému Terra, kedysi tretí najväčší stablecoin na svete, stratil spojenie s americkým dolárom 12. mája. Táto udalosť vyvolala okamžitú paniku na trhu digitálnych mincí, ktoré boli viazané na USD.

Tether obnovil fixaciu na USD

Tether počas tohto obdobia stratil aj svoju fixáciu na americkú menu a na niektorých burzách klesol na 0,92 USD. Potom sa USDT podarilo zvýšiť svoju cenu a počas júna ju držal na úrovni 0,99 USD.

V dôsledku týchto udalostí klesla trhová kapitalizácia Tetheru o 16 miliárd USD a za dva mesiace zostala na úrovni 65 miliárd USD. To bol nepopierateľne signál veľkej vlny výpredajov tejto kryptomeny. Stablecoinový gigant je už dlho pod paľbou pre nedostatočnú transparentnosť, pokiaľ ide o aktíva podporujúce jeho token.

Ako sa ukázalo, USDT obstál v tvrdej prevádzkovej skúške v extrémnych trhových podmienkach. Tether odolal zintenzívnenému výpredaju na začiatku medvedieho trhu a nakoniec úplne získal späť svoju pozíciu.

Posledné dva mesiace boli určite záťažovým testom pre stablecoiny po kolapse UST a prudkom poklese trhovej kapitalizácie USDT. Tether dokázal, že je schopný spracovať miliardy USD pri výkupoch napriek pretrvávajúcim otázkam o zložení svojich rezerv.
– komentuje Clara Medalie, riaditeľka výskumu v Kaiko.

Najbližšie mesiace ukážu, či odolnosť Tetheru voči predajným tlakom posilní dôveru investorov v tento stablecoin. Mnohí skeptici tejto kryptomeny však majú k celej záležitosti stále veľký odstup. Známy obchodník a analytik Alex Kruger zostáva neistý ohľadom odolnosti tohto stablecoinu.

Tether sa však stále s veľkou intenzitou používa na trhoch s bitcoinmi (BTC) a decentralizovanými financiami (DeFi).

„Tether opäť prešiel záťažovým testom v extrémnych trhových podmienkach,“ hovorí Kruger.

Spoločnosť stojaca za stablecoinom USDT už dlho zabezpečuje, že hodnota ich coinu je vždy 100% krytá aktívami, aby sa zabezpečila stabilita spojenia 1: 1 s dolárom. V máji Tether Ltd zverejnila oficiálny list od nezávislých účtovníkov MHA Cayman. Zistilo sa, že spoločnosť mala 39,2 miliardy USD v štátnych dlhopisoch, 4,1 miliardy USD v bankových vkladoch, 6,7 miliardy USD vo fondoch peňažného trhu a 3,1 miliardy USD v zabezpečených úveroch.

Podľa JPMorgan (JPM) potenciálna strata dôvery v pevné naviazanie stablecoinu na dolár pravdepodobne spôsobí vážny pád likvidity na širšom trhu s kryptomenami.

Ako dlho bude USDT lídrom na trhu stablecoinov?

Všetko nasvedčuje tomu, že pozícia Tetheru ako lídra na trhu stablecoinov je ohrozená. Dôvodom je, že pomer USDT k USDC trhovej kapitalizácie tento mesiac klesol na historické minimum.

Trhová kapitalizácia stablecoinu spoločnosti Circle, USDC, od mája vyskočila o 8,27 %. Dňa 2. júla USDC dosiahol svoje ATH kapitalizáciou, ktorá vyletela na 55,9 miliardy USD. Na druhej strane USDT stratil 19 % svojej trhovej kapitalizačnej hodnoty.

zdroj: blockchain.news

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár