Tesla môže opäť začať prijímať platby BTC

od Martin Tkáč

Podľa tretej štvrťročnej správy podanej americkou komisiou pre cenné papiere a burzy môže byť Tesla pripravená opäť prijímať kryptoplatby.

V budúcnosti môžeme pre naše produkty a služby znova povoliť obchodovanie s kryptomenami („digitálne aktíva“).

V správe sa uvádza, že „trhová hodnota“ digitálnych aktív Tesly k 30. septembru bola 1,83 miliardy dolárov. Spoločnosť dodala:

Veríme v dlhodobý potenciál digitálnych aktív ako investície aj ako likvidnej alternatívy k hotovosti.

Tesla zarobila na BTC 1,3 miliardy USD

Tesla vo svojej finančnej správe za 3. štvrťrok oznámila zníženie hodnoty vo výške 51 miliónov dolárov, aby sa zohľadnil jej existujúci záujem o BTC.

Pravidlá účtovania digitálnych aktív hovoria, že ak cena aktíva po určitom čase klesne, spoločnosť to musí vykázať ako zníženie hodnoty. Ak však cena stúpne, v súvahe sa to nevykazuje ako zisk. Cena bitcoinu sa počas štvrťroka pohybovala od 30 000 do 52 700 dolárov. Toto obdobie však skončilo na 41 500 dolároch.

Podľa Bitcointreasuries automobilka v súčasnosti vlastní okolo 43 200 BTC s odhadovanou hodnotou 2,7 miliardy dolárov v súčasných cenách. Dokonca aj po predaji 10% svojho portfólia dosiahla spoločnosť takmer 1,3 miliardy dolárov v nerealizovanom zisku.

Druhý najväčší bitcoinový hodler

Tesla je druhým najväčším vlastníkom bitcoinov. Pred ňou je len MicroStrategy, ktorá má okolo 114 tis. BTC s odhadovanou hodnotou 7,4 miliardy dolárov v súčasných cenách. Tretie miesto patrí Square – spoločnosti Jacka Dorseyho, ktorá má vo svojom portfóliu 8 000 BTC.

V júli Elon Musk povedal, že Tesla bude opäť akceptovať bitcoiny, ak bude ťažba poháňaná aspoň z 50 % obnoviteľnou energiou. Tento trend trvá od zavedenia zákazov v Číne. Tamojšie bane využívali veľa energie získanej z uhlia. Teraz však väčšina ťažobných operácií v Spojených štátoch využíva obnoviteľnú energiu.

zdroj: decrypt.co, pixabay.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár