Tesla by sa mohla vrátiť na bitcoinový trh

od Martin Tkáč

Je nepravdepodobné, že by sa Tesla rozhodla predať 75 % svojich bitcoinov (BTC), keby nechcela výrazne ovplyvniť trh a stratégiu iných spoločností. Okrem toho samotný Elon Musk oznámil, že spoločnosť môže opäť nakupovať kryptomeny.

NEWSLETTER okrypte.sk

Tesla predáva BTC, no nevylučuje opakované nákupy

Generálny riaditeľ spoločnosti Tesla Elon Musk v konferenčnom hovore spoločnosti priznal, že zostáva otvorený opätovnému pridávaniu bitcoinov do zdrojov spoločnosti.

„Toto by sa nemalo brať ako bitcoinový verdikt,“ poznamenal Musk v rozhovore s tým, že predaj bol potrebný na zvýšenie cash poolu spoločnosti. Bolo to nevyhnutné z dôvodu blokovania v Číne.

Tesla dokázala zarobiť malý zisk z predaja bitcoinov. A to aj napriek prudkému poklesu cien kryptomien za posledných pár mesiacov. Spoločnosť prvýkrát kúpila bitcoiny v hodnote 1,5 miliardy dolárov v januári 2021, keď mala kryptomena hodnotu približne 33 000 dolárov. Neskôr v prvom štvrťroku predal asi 10 % svojich BTC – dodajme, že so ziskom.

„Väčšinu našich bitcoinových portfólií sme previedli na Fiat, aby sme dosiahli zisk, kompenzovaný stratami zo zníženia hodnoty našich ostatných aktív, kompenzujúc 106 miliónov dolárov na úkor výkazu ziskov a strát zahrnutých v reštrukturalizácii,“ povedal Zach Kirkhorn, finančný riaditeľ Tesly.

sek elon pižmo

Aké ľahké je získať hotovosť?

Predaj bitcoinov Tesly možno považovať za perfektnú firemnú taktiku zvyšovania hotovosti.

„Dáva to zmysel – korporácie, ktoré čelia klesajúcej ziskovosti a možnému prepúšťaniu, budú predávať likvidné aktíva vrátane kryptomien,“ hovorí Pat Larsen, spoluzakladateľ spoločnosti ZenLedger, ktorá sa zaoberá softvérom na daňové účtovníctvo kryptomien.

Larsen pre CoinDesk povedal, že v budúcnosti očakáva nárast počtu korporácií, ktoré pridajú bitcoiny do svojich súvah, najmä keď americký Kongres prijme ďalšie regulácie trhu.

Podľa Chrisa Terryho, viceprezidenta podnikových riešení pre platformu otvorenej pôžičky SmartFi, skeptici voči kryptomenám zostanú v konečnom dôsledku bokom, ale ďalšie veľké spoločnosti budú skúmať myšlienku pridania bitcoinov do svojej súvahy.

Tesla dokázala úspešne zlikvidovať takmer 1 miliardu dolárov v bitcoinoch, a tak sa jej darilo lepšie, ako keby mala napríklad štátne dlhopisy.

zdroj: decrypt.co

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár