Telegram reaguje na krach FTX – vytvára svoj decentralizovaný trh

Teraz, keď kolaps kryptomenovej burzy FTX podkopáva vieru bitcoinovej komunity v centralizované spoločnosti, Telegram vstupuje na scénu celý v bielom. Pre tento typ subjektov chce vytvárať decentralizované alternatívy.

od Simona

Newsletter news

Telegram vytvorí decentralizovaný trh?

V stredu na svojom kanáli Telegram Pavel Durov, zakladateľ a generálny riaditeľ platformy na odosielanie správ Telegram, oznámil, že jeho spoločnosť začne navrhovať „bezobslužné peňaženky“ a „decentralizované burzy“, ktoré umožnia miliónom používateľov bezpečne obchodovať s kryptomenami.

Platforma na výmenu kryptomien už má názov – Fragment.

saw telegram GIF

„Týmto spôsobom môžeme napraviť škody spôsobené nadmernou centralizáciou, ktorá zlyhala státisícom používateľov kryptomien,“ povedal Durov.

„Odvetvie blockchainu bolo postavené na prísľube decentralizácie, no skončilo sa sústredením v rukách niekoľkých ľudí, ktorí začali zneužívať svoju moc. Výsledkom bolo, že mnoho ľudí prišlo o peniaze, keď FTX, jedna z najväčších búrz, skrachovala,“ dodal.

Durov uviedol, že jediným riešením je „vrátiť sa ku koreňom“ projektov založených na blockchaine.

Za projektom Telegram stojí podľa všetkého len 5 ľudí, vrátane samotného Durova.

Fragment je plne decentralizovaná aukčná platforma založená na The Open Network. Platforma má byť dostatočne rýchla a efektívna na podporu populárnych aplikácií.

Problémy s dôveryhodnosťou

Dodajme, že Telegram je dlhodobo považovaný za aplikáciu, ktorá plne zaručuje svojim používateľom súkromie. Problém je, že v posledných mesiacoch sa aplikácia a spoločnosť, ktorá za ňou stojí, stretli s kritikou.

Ide o to, že Telegram súhlasil so zverejnením informácií o svojich používateľoch, vrátane mien administrátorov, telefónnych čísel a IP adries, indickým úradom. Stalo sa tak po tom, čo o to spoločnosť požiadal najvyšší súd v Dillí.

Telegram tvrdil, že zverejnenie informácií by porušilo jeho zásady ochrany osobných údajov, ale platforma zrejme aj tak splnil príkazy súdu.

Zverejnenie týchto informácií pobúrilo mnohých, ktorí veria, že je to v rozpore s postojom Telegramu k súkromiu. Určite to trochu poškodzuje imidž spoločnosti a naznačuje, že Durovove sľuby o decentralizácii a bezpečnostnom Fragmente možno spochybniť.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár