Ťažil Satoshi Nakamoto BTC pred jeho premiérou?

od Martin Tkáč

Bitcoin začal ako kryptomena, ktorá nebola vopred vyťažená. Inými slovami, keď Satoshi Nakamoto prvýkrát začal používať protokol Bitcoin 3. januára 2009, ešte neboli vytvorené žiadne tokeny BTC.

Prvý bitcoin, ktorý vytvoril Satoshi Nakamoto

Prvých 50 tokenov BTC vytvoril sám Satoshi. Bol to on, kto vykopal prvý blok.

Sú však aj takí, ktorí tvrdia, že keďže bol v tom čase jedným z mála baníkov BTC, mnohé z prvých BTC v skutočnosti vytvoril, akoby ich „predťažil“. Inými slovami, ťažil ich ešte predtým, než sa o to začalo zaujímať značné množstvo iných ľudí.

Odhaduje sa, že Satoshi Nakamoto vyťažil viac ako 1 milión BTC, čo by dnes malo hodnotu viac ako 60 miliárd dolárov. Nie sú však informácie o tom, že by ich niekedy použil. V skutočnosti Satoshi zmizol v roku 2011 a odvtedy o ňom nikto nepočul.
Pokiaľ vieme, milión BTC vyťažených Satoshim nebol nikdy použitý. Mnohí sú presvedčení, že Satoshi je mŕtvy a kľúče od svojho Bitcoinu nikomu nenechal. Zároveň medzi Craigom Wrightom a bratom Davea Kleimana prebieha súdny spor o vymáhanie tzv. „Tulip Trust“, kde sú tieto kľúče údajne uložené.

Niekoľko dní po vyťažení prvého bloku začal Satoshi jeden po druhom ťažiť ďalšie. Po niekoľkých dňoch vytvoril svoju prvú transakciu a poslal BTC Halovi Finneymu, ktorý je tiež mŕtvy.

Pred ťažbou bitcoinov

V tom čase bolo tak málo ľudí, ktorí využívali a ťažili Bitcoin, že drvivú väčšinu blokov ťažil sám Satoshi. Za zmienku stojí, že v tom čase neexistovala platforma na predaj BTC za doláre alebo iné fiat meny. Hodnota jednotlivých BTC tokenov sa blížila k nule.

Postupnosť všetkých blokov, ktoré Satoshi získal, sa nazýva „Patoshi„. Niektorí tvrdia, že to bol v skutočnosti druh predťažby, keďže Satoshi ťažil veľkú väčšinu blokov.

Zrýchlenie ťažby bitcoinov

Do novembra 2012 každý blok poskytoval 50 BTC odmien. Takže ťažba približne jedného bloku každých desať minút môže mať za následok až dva a pol milióna BTC v odmenách za rok.

Za zmienku stojí, že k 31. decembru 2009 sa vyťažilo necelých 1,6 milióna BTC, čo znamená, že tento rok sa v priemere nevyťažil jeden blok každých desať minút.

To vyvracia domnienku niektorých, že Satoshi zrýchlil svoj blokový čas, aby získal viac. Namiesto toho poukazuje na to, že ho v skutočnosti spomalil a vytiahol menej, ako mohol.

V nasledujúcom roku sa však ťažba zrýchlila a vzniklo 3,4 milióna BTC. Celkovo bolo za dva roky vytvorených 5 miliónov BTC, čo je necelých 5,2 milióna, ktoré by vzniklo, ak by bol priemerný čas bloku 10 minút.

Na druhej strane, v januári 2010 došlo k prudkému zvýšeniu miery ťažby blokov a v máji 2010 Patoshi ukončil činnosť a od júla sa tempo vrátilo do normálu.

Ťažil Satoshi Nakamoto BTC pred jeho premiérou?

Prečo nebol Satoshi pred ťažbou

Zdá sa, že to naznačuje, že v roku 2010 sa k Satoshimu pripojil nejaký ďalší veľký miner bitcoinov a že možno aj samotný Satoshi prestal ťažiť od júna.

Vo svetle týchto údajov sa tvrdenie, že Satoshi „predťažil“ milión BTC, javí ako veľmi nespravodlivé. Určite to však bola nesporná legenda o prvej fáze ťažby Bitcoinu, najmä v roku 2009.

Je zrejmé, že ak by sa značná časť tohto milióna BTC vyťažených Satoshim dostala na trh, mohlo to mať veľký vplyv na cenu, čo by spôsobilo prudký pokles ceny. Keďže sa to však ešte nikdy nestalo, zdá sa nepravdepodobné, že sa to v budúcnosti stane.

zdroj: cointelegraph.com, twitter.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár