Bitcoinoví ťažiari žalujú Compass Mining za zadržiavanie ich zariadení v Rusku

Skupina zákazníkov podala žalobu na spoločnosť Compass Mining, ktorá podporuje sektor ťažby kryptomien. Prokurátori žiadajú od spoločnosti odškodné vo výške 2 milióny dolárov. Ťažobný maklér je obvinený z nesplnenia zmluvy po tom, čo spoločnosť prerušila vzťahy s ruskou hostingovou spoločnosťou Bit River a následne nevrátila požičané BTC minery ich vlastníkom.

od Martin Tkáč

Newsletter news

Compass Mining zažalovaný

17. januára bola na súde štátu Southern District of Florida podaná žaloba proti spoločnosti Compass Mining. Týka sa situácie z apríla 2022, kedy spoločnosť podporujúca ťažobný priemysel Bitcoinu zverejnila vyhlásenie, že ukončila „vzťahy a kontakty s Bit River“, ruským ťažobným poolom. Dôvodom boli, samozrejme, ekonomické sankcie uvalené na Rusko v dôsledku jeho invázie na Ukrajinu.

Zákazníci obviňujú Compass Mining z toho, že ťažobné zariadenia nachádzajúce sa v Rusku dodnes nevrátili. Obžaloba tiež komentuje argument spoločnosti, že vrátenie ťažobných zariadení by bolo v rozpore s výkonným nariadením 14024, ktoré zakazuje kontakt so sankcionovanými subjektmi, je lož. V súdnom dokumente sa uvádza, že Compass Mining má „právo aj povinnosť vrátiť stroje svojim zákazníkom“.

Tech Computer GIF by Jibrel

Zástupcovia napadnutej spoločnosti sa príliš nesnažia zmierniť náladu nespokojných zákazníkov, pretože tvrdia, že „nie sú schopní vykonávať alebo dokonca uľahčiť“ žiadne obchodné transakcie súvisiace s Bit River. Zaujímavosťou je, že po nadviazaní kontaktu s ruskou spoločnosťou dostali zákazníci informáciu, že za celú záležitosť súvisiacu so zdieľanými strojmi je zodpovedný Compass Mining. Hovorca ruského ťžobného fondu povedal:

Z právneho hľadiska má Bit River zmluvu so spoločnosťou Compass a všetko vybavenie vlastní spoločnosť Compass. Všetky otázky by preto mali byť adresované priamo spoločnosti Compass.

Prokurátori v podanom súdnom dokumente poukazujú na to, že Compass je povinný informovať Bit River, že bol „iba sprostredkovateľom“ a že ťažiari kryptomien za zariadenia zaplatili a sú právoplatní vlastníci.

Spočiatku bolo partnerstvo Compass Mining s ruským ťažobným poolom zamerané na to, aby umožnili svojim zákazníkom prenajať svoje stroje v zariadeniach Bit River, aby mohli využívať „podnikové, nízkonákladové a nízkouhlíkové zariadenia na ťažbu kryptomien v Rusku“.

Aktivity Compass Mining brzdila kryptozima

Okrem toho sa v obžalobe uvádza, že spoločnosť Compass urobila prísľub „95 % prevádzkyschopnosti stroja“, ktorý nebol dodržaný. V skutočnosti sa zistilo, že prestoje stroja boli „bližšie k 50 – 60 %. Následne v praxi neboli ťažiari celé týždne alebo mesiace vôbec online.

V júli 2022 bola spoločnosť Compass prvou spoločnosťou zaoberajúcou sa ťažbou bitcoinov, ktorá oznámila zníženie počtu zamestnancov v dôsledku prebiehajúcej zimy v oblasti kryptomien. Spoločnosť potom prepustila 15 % svojich zamestnancov, zatiaľ čo vedúci pracovníci a zvyšok personálu dostali výrazné zníženie platov.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár