Ťažba bitcoinov je zelené

Vplyv ťažby Bitcoinu na životné prostredie je téma, ktorá „elektrizuje" komunitu kryptomien už mnoho rokov. Na jednej strane kritici poukazujú na to, že zabezpečenie celej siete Bitcoin spotrebuje viac elektrickej energie, ako je potreba elektrickej energie niektorých krajín.

od Martin Tkáč

Na druhej strane komunita kryptomien argumentuje tým, že je nevyhnutné, aby sieť BTC bola aj naďalej 99,99 % odolná voči útokom, ako je to vidieť na viac ako 14-ročnej histórii prvej kryptomeny, ktorú založil tajomný Satoshi Nakamoto. Stojí za zmienku, že čoraz viac ťažiarov chce spojiť ťažbu Bitcoinu s ekologizáciou.

Cesta k zelenému Bitcoinu

Ťažba Bitcoinu môže byť ekologická, o čom svedčí viac projektov ekologickej ťažby. Takéto iniciatívy najčastejšie vznikajú v krajinách, kde majú ťažiari prístup k lacnejšej energii v podobe obnoviteľných zdrojov. Skvelým príkladom sú ťažobné centrá BTC vo Venezuele, ktoré využívajú 100 % elektrickej energie vyrobenej vo vodnej elektrárni Guri, jednej z najvýkonnejších vodných elektrární na svete.

Treba dodať, že ďalšie nápady na ekologické ťažobné centrá BTC sú ešte kreatívnejšie. Už teraz sa plánuje vytvorenie centier chladených vodou, ktoré by poskytovali teplo pre skleníky, rybie farmy, budovy alebo celé komunity. Na vykurovanie skleníka s rozlohou viac ako 3 000 metrov štvorcových stačí osem jednotiek WhatsMiner.

Zvýšenie teploty vody o 10 °C pomocou ťažobných zariadení dokáže skrátiť dobu vývinu lososov na vodných farmách až o 300 %. Ťažba BTC z Venezuely jasne ukazuje, že ťažba Bitcoinu môže ísť ruka v ruke s ekológiou a prechod na proof-of-stake vôbec nie je nevyhnutnosťou.

Greenpeace útočí na Bitcoin – s podporou Ripple v pozadí

Jedným z hlavných kritikov Bitcoinu je organizácia Greenpeace. V New Yorku prebehla kampaň, ktorá útočí na kryptomenu Satoshiho Nakamota a poukazuje na neekologickosť Bitcoinu. Táto kampaň prebieha v spolupráci s Ripple, tvorcom XRP.

Táto spolupráca sa začala ešte v marci 2022 so zvučným sloganom „Zmeň kód, nie klímu“ a jej cieľom bolo prinútiť komunitu BTC, aby prešla na proof-of-stake, ktorého vlajkovým príkladom bola transformácia Etherea. Zelené projekty ťažby BTC sú však pre bitcoinovú komunitu dostatočným príkladom toho, že je možné skombinovať „tradičný“ spôsob ťažby BTC s prínosom pre životné prostredie.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár