Ťažba v Rusku by mala byť legálna, tvrdia miestne ministerstvá

od Martin Tkáč

Ministerstvo hospodárskeho rozvoja, ministerstvo energetiky a Štátna duma chcú, aby sa ťažba kryptomien v Rusku stala legalizovaným podnikaním regulovaným ako ekonomická činnosť. Proti tomuto kroku sa však postavila tamojšia centrálna banka s odvolaním sa na riziká spojené s kryptomenami.

Ruská ťažba kryptomien si zaslúži „rešpekt a reguláciu“

Podľa správy Izvestija sa niektoré ruské úrady domnievajú, že ťažba kryptomien si vyžaduje komplexný regulačný rámec a že s ťažiarmi by sa malo zaobchádzať ako s podnikateľmi.

Hovorí to ministerstvo hospodárskeho rozvoja a ďalšie subjekty. Uvalenie daní na ťažbu kryptomien môže podľa nich zvýšiť príjmy štátneho rozpočtu. Inštitúcia má v úmysle čoskoro predstaviť konkrétne nápady:

Uznanie ťažobného priemyslu ako podnikania umožní zdanenie príjmov z takejto činnosti a tým aj zvýšenie príjmov do štátneho rozpočtu.

Aleksey Minaev, zástupca riaditeľa Mineky pre rozvoj digitálnej ekonomiky uviedol, že ťažobný priemysel si zaslúži „rešpekt a reguláciu“. Ak sa táto politika stane realitou, Rusko bude profitovať z daní a ľudia budú môcť legalizovať svoje príjmy.

Ďalším v poradí na podporu myšlienky bolo ministerstvo energetiky. Žiadalo však, aby baníci deklarovali, aký druh energie využívajú.

Anatolij Aksakov, šéf Štátnej dumy zase pripomenul, že ťažba digitálnych aktív nie je v Rusku zakázaná. Neexistujú však jasné daňové pravidlá. V tejto súvislosti vyzval miestnych regulátorov, aby zvýšili transparentnosť regulácií. Navrhol tiež, aby sa baníkom účtovali vyššie tarify za elektrinu ako ostatným spotrebiteľom.

Napriek tomu sa táto myšlienka stretla s vážnym odporcom v podobe Bank of Russia. Digitálne aktíva a aktivity s nimi spojené sú podľa tejto finančnej inštitúcie rizikové a krajina by sa im mala vyhýbať.

Elvira Nabiullina, šéfka centrálnej banky Ruska nedávno opísala bitcoiny a altcoiny ako „špekulatívne kryptomeny“. Ich prevádzkovanie je podľa nej nebezpečnejšie ako akákoľvek iná investičná stratégia.

Rusko – jeden z lídrov v ťažbe kryptomien

Napriek kontroverznému postoju Ruska k digitálnym aktívam ťažba kryptomien v krajine prekvitá najmä vďaka jej obrovskej veľkosti a nekonečným energetickým zdrojom.

Pokles čínskeho hash rate po tom, čo najľudnatejšia krajina opäť zakázala kryptomeny, umožnil mnohým ďalším krajinám ukrojiť si kúsok z koláča. To bol prípad Ruskej federácie, ktorá sa stala treťou najväčšou krajinou z hľadiska produkcie.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár