Ťažba bitcoinov spotrebovala v roku 2022 viac elektriny ako Švédsko

Ťažba bitcoinov minulý rok prevýšila spotrebu elektrickej energie ako vo Švédsku, no v ťažobnom mixe sa objavujú alternatívy.

od Simona

Newsletter news

V priebehu roka 2022 globálna ťažba Bitcoinu podľa Digiconomistu spotrebovala celkovo 161 TWh elektriny. Technická platforma uviedla, že toto množstvo elektriny prevyšuje ročnú spotrebu krajiny ako Švédsko.

Platforma tiež uviedla, že každá z približne 93 miliónov transakcií v sieti Bitcoin minulý rok spotrebovala v priemere 1,738 kWh elektriny.

„Jedna z nich by mohol napájať priemernú americkú domácnosť na dva mesiace,“ dodal Digiconomist.

Hoci sa počet transakcií od roku 2021 v skutočnosti znížil, podiel bitcoinu na globálnej spotrebe elektriny sa zvýšil na 0,64 %.

Medzitým Digiconomist dodal, že jedna bitcoinová transakcia v minulom roku vyprodukovala približne 969 kilogramov CO2. To zodpovedá uhlíkovej stope na jedného cestujúceho pri jednosmernom lete z New Yorku do Sydney. Digiconomist tiež uviedol, že ročný celkový objem 90 megaton emisií CO2 účinne negoval akékoľvek globálne úspory z elektrických vozidiel.

Bitcoin GIF by Huobi

Údaje o ťažbe bitcoinov

Zatiaľ čo Digiconomist diskredituje globálny vplyv ťažby kryptomien na udržateľnosť, obnoviteľné zdroje tvoria väčší podiel v energetickom mixe. Cambridge Bitcoin Electricity Consumption Index zverejňuje niektoré z najuznávanejších údajov. Podľa jeho najnovších údajov z januára 2022 predstavuje obnoviteľná energia takmer 40 % spotreby energie Bitcoinu.

The Bitcoin Mining Council (BMC), globálne fórum pre ťažbu bitcoinov, tiež zostavilo aktuálnejšie údaje na túto tému. Podľa jeho prieskumu približne 66,8 % členov BMC v súčasnosti využíva vyvážený energetický mix. Na základe týchto údajov sa odhadlo, že globálny ťažobný priemysel bitcoinov využíva vyvážený energetický mix okolo 59,5 %. To predstavuje medziročný nárast približne o 6 % od Q2 2021 do Q2 2022.

Alternatívne prístupy

Údaje z Cambridge zdôraznili, že niekoľko zdrojov začína zvyšovať svoj podiel na energetickom mixe. Úloha zemného plynu a jadrovej energie pri ťažbe bitcoinov za posledné dva roky výrazne vzrástla.
Podiel plynu v energetickom mixe BTC vyskočil z približne 13 % v roku 2020 na 23 % v roku 2021. Na druhej strane sa podiel jadrovej energie zvýšil zo 4 % v roku 2021 na takmer 9 % v roku 2022.

Tieto alternatívne prístupy zaznamenali v poslednom roku určitý záujem. Okrem využívania geotermálnej energie plánuje Salvádor využívať aj sopky na ťažbu Bitcoinov.

Starosta Miami Francis Suarez medzitým povzbudil ťažiarov, aby využívali lacnú jadrovú energiu v regióne.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár