Ťažba bitcoinov pomocou anaeróbnej fermentácie

Ťažba kryptomien sa v posledných rokoch stala mimoriadne kontroverznou témou. Do hlavného prúdu preniklo veľa názorov na rozsah spotreby energie potrebnej na ťažbu bitcoinových blokov. Preto sa čoraz viac hovorí o potrebe využívania obnoviteľných zdrojov energie. Na tomto mieste stojí za zmienku, že problém ďaleko presahuje ťažobný priemysel a týka sa všetkých energeticky náročných odvetví. Do hľadáčika tohto tlaku sa však dostali práve bitcoinoví mineri. Mnohí predstavitelia tohto sektora sa začali meniť a rozhodli sa preskúmať využitie vodnej, veternej a slnečnej energie. Žiaľ, v súčasnosti je až polovica baníkov za fosílne palivá. Hlavným problémom sa zdá byť nedostatočná kontinuita podnikania s väčšinou obnoviteľných zdrojov energie. Stále sa však vyvíjajú nové, zaujímavé riešenia, ktoré ukazujú, aká kreatívna je skupina bitcoinových baníkov.

od Simona

Newsletter news

Anaeróbna digescia ako zdroj elektrickej energie

Na malebnej farme v grófstve Armagh v Írsku sa nachádza malé bitcoinové ťažobné centrum. Využíva revolučnú metódu ťažby nových mincí. 35 najmodernejších ťažobných strojov je poháňaných prebytkom energie, ktorú tento zdroj nedokáže predať do siete. Vďaka tomu sú náklady na energiu prakticky nulové. Okrem toho je zdroj energie úplne samostatný a vyžaduje si len malé množstvo práce na mieste, aby mohol fungovať hladko. Ťažobné centrum sa vyznačuje aj 100% bezporuchovou prevádzkou. Ide o veľmi dôležitý atribút, ktorý strojom poháňaným vetrom, slnkom či vodou často chýba.

Tento zdroj je plne napájaný organickým odpadom. Nielenže produkuje čistú energiu, ale tiež premieňa odpadové produkty na palivo, ktoré sa potom môže predať alebo použiť na ťažbu kryptomien. Hovoríme o komorách anaeróbneho rozkladu. K dnešnému dňu zostávajú do značnej miery nevyužité ako alternatívny zdroj energie pre bitcoinové ťažobné centrá.

Mark Morton, z ktorého nadšenie pre Bitcoin vyžaruje každé jeho slovo, bol jedným z hlavných ťahúňov Armaghovej ťažby anaeróbnej fermentácie. Morton je jedným z kľúčových ľudí v Scilling Mining, jednej z írskych priekopníckych spoločností na ťažbu kryptomien. Jeho práca na vzdelávaní írskej komunity o Bitcoine ho priviedla k vybudovaniu malého kancelárskeho ťažobného centra. Mark tiež organizuje pravidelné stretnutia pre jednu z najväčších skupín bitcoinových nadšencov v Írsku. Komunita nastoľuje problémy súvisiace s vývojom trhu a trendmi v odvetví.

Je ťažba s fermentovanou energiou rentabilná?

Mortonov aktivizmus sa vyplatil, keď ho majiteľ farmy v Armaghu navštívil, aby sa dozvedel viac o ťažbe bitcoinov. Navrhol mu, aby využil prebytočnú energiu, ktorú anaeróbny fermentor vyrábal v jeho zariadení. O niekoľko stretnutí neskôr Morton získal ťažobné stroje a pripravil infraštruktúru, aby sa táto myšlienka stala realitou.

Získaná energia poháňa 35 ťažobných strojov. V čase písania tohto článku baňa generuje približne 0,42 BTC za mesiac s rekordnou obtiažnosťou ťažby. To je 8 133 dolárov mesačného príjmu v súčasných cenách. Je zrejme nielen prvým svojho druhu v Írsku, ale možno dokonca jediným na svete. Anaeróbna digescia je proces využitia vnútornej energie obsiahnutej v odpade na výrobu bioplynu. Ide o palivový zdroj, ktorý obsahuje v priemere 40 % až 50 % metánu a 30 % až 40 % CO2. Pomocou motora môže tento proces generovať energiu, ktorú možno tiež pripojiť a predávať do siete prostredníctvom vhodnej infraštruktúry.

Ťažba anaeróbnou digesciou – návratnosť investície

Na rozdiel od iných obnoviteľných energií, ako je vietor a slnko, je anaeróbna digescia 100% efektívna, ak je poháňaná pevným odpadom. To je mimoriadne atraktívne pre energetické siete, ktoré sa snažia uspokojiť dopyt po vyššom podiele zdrojov zelenej energie. V dôsledku toho niektoré krajiny povzbudili svojich obyvateľov, aby nasadili generátory tohto typu. Napríklad vláda Spojeného kráľovstva zriadila fond vo výške 10 miliónov libier na pomoc pri rozvoji novej infraštruktúry.

Morton však poznamenal, že v mnohých prípadoch sieťové pripojenia zlyhali. Poľnohospodári, ktorí do takýchto systémov masívne investovali, zostali s prebytkom energie a bez zdrojov príjmu na splatenie nákladnej infraštruktúry. Investície do anaeróbnych digestorov sa môžu pohybovať od 200 000 £ do 1 milióna £, v závislosti od energetickej účinnosti, s plánovanou dobou návratnosti štyri až sedem rokov. Takéto hodnoty ROI však závisia od spoľahlivých sieťových pripojení.

Okrem toho sa náklady môžu dramaticky zvýšiť, pokiaľ ide o projekty väčšieho rozsahu.

Morton odhadol návratnosť investície pre majiteľov anaeróbnych digestorov za rôznych podmienok. Ukázalo sa, že vo väčšine prípadov sa doba návratnosti pohybuje okolo dvoch rokov. Po nich bude vlastník zariadenia generovať čistý zisk, ktorý by urýchlil návratnosť investície do anaeróbneho digestora. Za priaznivých podmienok môže byť doba na zotavenie ťažobného závodu len desať mesiacov.

fermentácia

Plány ťažby Scilling

Genialita Scilling Mining spočíva vo využívaní ťažobnej infraštruktúry Bitcoinu na preklenutie priepasti medzi energiou produkovanou týmito anaeróbnymi digestormi a nedostatočným výstupom na strane dopytu. Ťažba kryptomien pôsobí ako dopytová záťaž už na mieste investície a ľahko speňaží prebytočnú energiu.

Spoločnosť pôvodne skúmala komerčne dostupné komory na pripojenie ťažobných strojov k zdroju energie. Nakoniec sa však dohodlo, že najlepším riešením by bolo spolupracovať so správnymi profesionálmi na vytvorení vlastného riešenia na mieru. Výsledkom bol Power Vault 68, kontajnerové riešenie, ktoré pojme až 68 ťažobných strojov. Bol starostlivo navrhnutý tak, aby spĺňal normy prúdenia vzduchu, elektrickej infraštruktúry a požiarnej bezpečnosti.

V súčasnosti je na celom svete v prevádzke 20 000 anaeróbnych digestorov a každý rok sa implementuje približne 1 000 nových inštalácií. Zjavnou otázkou je, do akej miery existuje spolupráca medzi vlastníkmi takejto infraštruktúry a tými, ktorí majú skúsenosti s ťažbou bitcoinov. Úsilie Scilling Mining určite uľahčilo problémy jedného vlastníka tejto drahej infraštruktúry. Morton to však nevidí. Scilling Mining má ambíciu spustiť do konca roka ďalšie ťsžobné centrá. Spoločnosť chce tiež vzdelávať majiteľov anaeróbnych digestorov na celom kontinente o tom, ako zarobiť prebytočnú energiu.

Ťažba s využitím prebytočnej energie – nový trend?

Špecialisti na kryptomeny zo Severnej Ameriky už roky spolupracujú a pomáhajú producentom ropy a plynu využiť prebytok vyrobenej energie. Žiaľ, často sa to vrhá priamo do atmosféry. Teraz to vyzerá, že relatívne nová spoločnosť zameraná na bitcoiny objavila európsky ekvivalent zdroja energie. V celej Európe môže byť obrovské množstvo nevyužitej čistej energie.

Vďaka spoločnosti Scilling Mining a prezieravému majiteľovi v severovýchodnom Írsku máme skvelé dôkazy o novej ťažobnej stratégii v prevádzke. Táto situácia ukazuje potenciál ďalšej spolupráce medzi majiteľmi fermentačných komôr a nadšencami kryptomien.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár